Papežovu abdikaci na den přesně předpověděla německá karikaturistka

Berlín - Jméno nového papeže zatím odborníci jen odhadují, rezignaci jeho předchůdce nepředpověděl nikdo z nich. Podařilo se to ale Němce Katharině Greveové, i když rozhodně nepatří ke znalcům vatikánského zákulisí. Papežův odchod totiž na den přesně prorokovala v kresleném vtipu.

Ve vtipu Greveové sedí papež před televizí s loterijním lístkem v ruce. Když vidí, že vyhrál, říká si: „Zítra podám výpověď.“ Kresba vyšla v kalendáři k datu 10. února, tedy den před skutečnou abdikací Benedikta XVI. Když Greveová vtip nakreslila, netušila, že se změnila ve věštkyni. Po papežově abdikačním projevu jí napsali e-mail z vydavatelství, že už jim volalo 20 lidí. A přibývali další.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Samotný vtip přitom vznikl už před půldruhým rokem. Katharina se tak zařadila vedle fotografa, který zachytil úder blesku do katedrály svatého Petra právě v den papežovy rezignace. Podle Kathariny jde pouze o žert osudu. Kdo se v jejím hledáčku ocitne po konkláve, zatím neví. Na další prorocký vtip jí prý po velkém úspěchu toho prvního nezbyl čas.