„Světové překvapení: zatímco všichni věřili, že zvolen bude Ital Angelo Scola nebo Brazilec Odilio Scherer, kardinál z naší země získal nejvíce hlasů,“ napsal argentinský deník Diario Popular. Doma je nová hlava katolické církve známa svou pracovitostí, ale také například důraznou opozicí vůči homosexuálním svazkům, které jsou v zemi legální.
Podle deníku La Nacion měl Bergogliův hlas ve Vatikánu vždy značnou váhu. List připomněl témata, kterými se kardinál během svých veřejných vystoupení v Argentině věnoval. „Mezi těmi nejdiskutabilnějšími jsou chudoba, drogy, dětská prostituce, potraty a homosexuální manželství,“ napsal deník. Otázkou podle něj je, nakolik se jim bude moci věnovat v nové funkci.
Kardinálu Jorgemu Bergogliovi, který se stal prvním papežem z Latinské Ameriky, popřáli vedoucí představitelé Evropské unie. Unijní prezident Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Barroso přejí nové hlavě římskokatolické církve „dlouhý a požehnaný pontifikát“.
Německá kancléřka Angela Merkelová v poselství do Říma napsala, že „mnozí lidé, včetně těch, kteří žijí daleko za hranicemi katolického a křesťanského světa, očekávají, že jim nový papež ukáže cestu, kterou je třeba jít nejen v otázkách víry, ale i míru a spravedlnosti“. Předseda španělské vlády Mariano Rajoy požádal nového papeže, aby „posílil speciální vztahy, které spojují Svatý stolec se Španělskem na základě hlubokých společných hodnot: života, lidské důstojnosti, svobody, míru a spravedlnosti“.
„Vřelé pozdravy“ adresoval papeži americký prezident Barack Obama. Výběr latinskoamerického papeže podle něj „potvrzuje sílu a vitalitu“ stále významnějšího světadílu. František je podle šéfa Bílého domu „obhájcem chudých a nejzranitelnějších mezi námi“. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pozdravném telegramu napsal, že se těší na spolupráci s Vatikánem v éře „moudrého vedení“ papeže Františka.
Šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás pozval nového papeže k návštěvě Betléma, rodiště Ježíše Krista na západním břehu Jordánu. Vyzval ho zároveň „ke společnému boji za mír, zejména na Blízkém východě“.

Nový papež si vybral jméno František
Blahopřání z kolébky křesťanství dnes novému papeži Františkovi poslal jeruzalémský patriarcha římskokatolické církve arcibiskup Fuád Tval. „Církev ve Svaté zemi čekala na volbu s napětím a netrpělivostí,“ uvedl arcibiskup. Vyjádřil naději, že nový papež přispěje k míru a spravedlnosti na Blízkém východě a k náboženskému dialogu v této neklidné části světa. Tval očekává, že nový papež Jeruzalém brzy navštíví.
Američtí katolíci: Papež by měl více otevřít dveře
Američtí biskupové považují Františka za osobu sjednocující katolíky. V pozdravu, který do Vatikánu zaslala americká biskupská konference (USBCC), označují volbu za reflexi potřeb církve a všech katolíků. Podle šéfa USBCC kardinála Timothyho Dolana se zvolení Františka stalo milníkem.
Na volbu nového papeže zareagovala i americká organizace Katolíci pro volbu, která prosazuje právo na potrat. V pozdravném dopisu její vedení vyjádřilo naději, že nový pontifikát bude více respektovat potřeby církve a katolíků. Vatikán by podle autorů dopisu „měl otevřít dveře“ a postavit se čelem ke skandálům kolem vatikánských financí a pedofilních kněží.
Světový židovský kongres: František pro nás není cizinec
Novému papeži dnes blahopřál prezident Světového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder. „Papež František pro nás není cizincem. V posledních letech navštívil mnoho ekumenických akcí, které organizoval WJC a latinskoamerický židovský kongres,“ napsal. Nového papeže označil za zkušeného muže známého otevřeností mysli, muže dialogu, který je schopen stavět mosty k jiným vyznáním.
Ruské pravoslaví oceňuje, že František je znalcem východního křesťanství. Podle prohlášení moskevského patriarchátu je v Rusku nový papež znám jako hluboce pokorný člověk, který bude nepochybně pokračovat v dobrých tradicích vztahů mezi katolíky a pravoslavnými.