Nová německá partaj se hlásí ke Klausovi, euro považuje za fatální omyl

Berlín - Nově se formující politická strana německých odpůrců eura Alternativa pro Německo (AfD) se hlásí i k eurokritickým názorům bývalého českého prezidenta Václava Klause. O spolupráci s ním nebo o jeho podporu strana ale momentálně neusiluje. Podle nedávného průzkumu pro časopis Focus zvažuje podporu nové straně čtvrtina Němců.

„Pana Klause samozřejmě znám z jeho novinových příspěvků a vím, že má stejné názory jako my. To mě ostatně nepřekvapuje, protože kdo je trochu odborně vzdělán, ten vidí, že euro není jako měna pro tento velký měnový prostor vhodná,“ řekl v rozhovoru pro ČTK zakladatel strany Bernd Lucke, který je profesorem ekonomie v Hamburku. „Teď se chceme především zaměřit na dobudování strany tady v Německu, abychom se mohli včas zapojit do předvolebního boje. Ve vzdálenější budoucnosti ale mezinárodní kontakty možné jsou,“ konstatoval Lucke, podle něhož strana zatím nemá vazby ani na jiné zahraniční kritiky EU nebo euroskeptická uskupení.

AfD vznikla v únoru a mezi její programové priority patří zrušení současné podoby eura a jeho nahrazení buď národními platidly, nebo vytvořením menších a stabilnějších měnových spolků. Evropskou unii jako takovou strana neodmítá, chce ale usilovat o navrácení velké části kompetencí z Bruselu na národní úroveň a nesouhlasí s mnohamiliardovými záchrannými balíky na pomoc zemím postiženým krizí. Prosazuje více přímé demokracie po vzoru Švýcarska.


Na dnešní tiskové konferenci v Berlíně Lucke odmítl, že by AfD chtěla dosáhnout zrušení eura, jehož zavedení označuje za fatální omyl, a návratu k národním měnám „přes noc“. Takový proces podle něj potrvá několik let a nejdřív je nutné zakotvit do evropských smluv právo na vystoupení z eurozóny. V další fázi by se v jihoevropských státech měly paralelně k euru přechodně používat i vlastní měny, než tyto země definitivně euro opustí. Teprve pak by podle Luckeho bylo možné eurozónu rozpustit nebo ji nahradit skromnější variantou.

Němci již delší dobu nelibě nesou, že největší díl pomoci předluženým zemím eurozóny, jako je Řecko, nese na bedrech právě Německo jakožto nejsilnější evropská ekonomika.