Pustí vězeňská správa Breivika na matčin pohřeb?

Oslo – Andersi Behringu Breivikovi zemřela v pátek matka Wenche Behringová. Norský pravicový extremista, který předloni při teroristickém útoku povraždil 77 lidí a odpykává si 21 let vězení s možností prodloužení trestu, by se chtěl zúčastnit jejího pohřbu. O tom ale musí rozhodnout vězeňská správa.

Behringová zemřela ve věku 66 let po dlouhé nemoci. „Hovořil jsem s ním dnes ráno. Oplakává ji, byla to pro něj smutná zpráva,“ řekl Breivikův právník Tord Jordet. Breivik podle něj dostal v minulosti možnost se s matkou rozloučit. Oba prý přitom věděli, že je to jejich poslední setkání.

Breivik spáchal v červenci 2011 pumový atentát v centru Osla, kde zemřelo osm lidí, a pak postřílel 69 účastníků mládežnického tábora na nedalekém ostrově Utöya. Jeho matka, k níž se pět let před masakrem znovu přestěhoval, na proces ze zdravotních důvodů nechodila. Nemohla ho navštěvovat ani ve věznici, měli spolu hlavně telefonický kontakt. „Řekl mi, že ideologicky měli zcela opačné názory, ale že měli dobré vztahy matky se synem. Považoval ji za dobrou matku,“ sdělil Jordet.

V Norsku ale vyšla loni kniha, v níž autor Aage Borchgrevink tvrdí, že Wenche Behringová svého syna považovala za agresivního, když byl ještě chlapec. Násilnické chování prý bylo zřejmé už od jeho čtyř let. Sama podle sousedů a svědků používala jadrný slovník a z bytu byly slyšet často hádky. Rodinu v 80. letech vyšetřovali psychologové, ale matka nedala souhlas ke zveřejnění jejich zpráv.