Putinova tajná miliardová rezidence, vstup zakázán

Soči - Za zpožďováním stavby olympijských sportovišť v ruském Soči by mohla stát jiná stavba v oblasti. Jen nedaleko odtud totiž podle opozice a řady svědků roste nová prezidentská rezidence téměř za jednu miliardu dolarů. Lidé, kteří o tajné stavbě promluvili, museli nakonec utéct do zahraničí.

Ruský ekolog Suren Gazarjan donedávna kritizoval a dokumentoval Putinův honosný palác na černomořském pobřeží. Teď v Estonsku žádá o politický azyl. Tajná státní stavba za skoro miliardu dolarů přitahuje pozornost už několik let. Roste bez povolení v chráněném území nedaleko černomořského Soči. Oficiálně byla označená jako dětské sanatorium a nikdo k ní dodnes nesmí. 

Gazarjan pořídil její záběr, poté ho zatkla policie. „Když jsme tam přijeli, vyběhla nejen soukromá ochranka, ale také Federální služba ochrany, která hlídá jen prezidenta a premiéra,“ vysvětlil Gazarjan. 

Lidé, co stavbu vyzradili, raději prchli do Estonska

Na tajnou stavbu tzv. Putinova paláce poprvé upozornil Sergej Kolesnikov, který kdysi patřil k nejbližším Putinovým spolupracovníkům. V roce 2009 utekl do Estonska a rozhodl se promluvit. 

  • Tzv. Putinova rezidence
    Tzv. Putinova rezidence zdroj: ČT24
  • Tzv. Putinova rezidence
    Tzv. Putinova rezidence zdroj: ČT24

Dodnes popisuje detaily stavby paláce, ve kterém nechybí přístav pro jachty, tři heliporty i další reprezentativní objekty. Cena se podle Kolesnikova šplhá ke skoro jedné miliardě dolarů. O tom, že se staví pro ruského prezidenta, Kolesnikov nepochybuje: „To, že Putin ví o celé stavbě, je jasné. Sám jsem u těch jednání byl, to nemůže nikdo zpochybnit.“ 

Kreml ale vlastnictví stavby dodnes popírá. Palác, na kterém pracují státní firmy, přitom roste dál. S ním i podezření, že skutečně vzniká pro Vladimira Putina. Současná hlava Ruska má přitom už teď s premiérem Medvěděvem k dispozici 26 mimoměstských rezidencí, 43 letadel a čtyři luxusní jachty. 

Sergej Kolesnikov a Suren Gazarjan teď našli útočiště v estonském Tallinnu, kde jsou v relativním bezpečí. Naděje na to, že jejich informace změní něco na situaci v Rusku, je ale poměrně malá. „Lidé reagují, ale nemají sílu na to, aby ty projekty dokázali zastavit,“ dodává Gazarjan. 

Video Putinův nový palác
video

Putinův nový palác

Trestá se naopak přílišná zvědavost. Suren Gazarjan čelil výhrůžkám a falešným obviněním. Raději proto utekl do Estonska a doma nechal manželku a dvě malé děti. Naděje, že se k nim v dohledné době vrátí, je téměř mizivá.