Berezovskij se nejspíš oběsil, ale ještě se uvidí

Londýn – Ruský miliardář Boris Berezovskij se zřejmě oběsil a před jeho smrtí nejspíše nedošlo k boji. Vyplývá to z opatrně formulované zprávy britské policie, která nicméně pokračuje v pátrání na místě události a tělo podrobí dalším testům, včetně toxikologických a histologických. Na jejich výsledky bude nutné počkat několik týdnů.

Sedmašedesátiletý Berezovskij žil dlouhodobě v Británii, protože doma v Rusku mu hrozilo vězení. Velký kritik prezidenta Vladimira Putina a jeden z nejbohatších Rusů byl odsouzen v nepřítomnosti k celkem 19 letům za mřížemi za rozkrádání majetku letecké společnosti Aeroflot a za údajné vytunelování automobilky Autovaz. Byl také obviněn z pokusu o státní převrat a z dalších trestných činů.

Tělo nalezl v sobotu v koupelně domu v Ascotu u Londýna tělesný strážce Berezovského. Média již dříve spekulovala o sebevraždě. Ruský oligarcha se údajně léčil na depresi a ztratil smysl života. Přišel o 100 milionů liber při rozvodu a následovala soudní prohra s jiným ruským miliardářem, majitelem fotbalové Chelsea Romanem Abramovičem. „Nedá se říct, že by z něho byl vyloženě žebrák, ale byl očividně skoro na mizině. Navíc jeho politický vliv v Rusku byl v posledních letech nulový. Opozice ho k ničemu nevyužívala a ani nekontaktovala,“ prohlásíl ruský opoziční vůdce Boris Němcov.

Smrt vyvolala desítky spekulací - Berezovskij se totiž přátelil s dalším nepřítelem Moskvy a bývalým agentem Alexandrem Litviněnkem, který v roce 2006 zemřel v Londýně na otravu radioaktivním poloniem. Podle prvních závěrů vyšetřovatelů ale nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o vraždu. Britská policie informovala, že podle výsledků pitvy „smrt odpovídá oběšení“. „Lékařský expert neobjevil známky boje,“ uvádí se v policejním prohlášení. Nicméně na definitivní závěr je ještě brzy, neboť zkoumání těla ještě neskončilo.

Kromě toho pokračuje pátrání v domě Berezovského, které zřejmě potrvá ještě několik dní. „(Policejní) kordon tam zůstane, aby ohlídal místo události, dokud nebude práce dokončena,“ řekl podle BBC jeden z detektivů. Odmítl přitom komentovat spekulace ohledně údajného nálezu šály u těla mrtvého. Poznamenal, že po dobu vyšetřování se nelze vyjadřovat k žádným věcem nalezeným v domě.

Video Berezovskij se podle všeho oběsil
video

Berezovskij se podle všeho oběsil

Berezovskij se podle všeho oběsil

S6 26.3

Telefonát Jana Jůna

Podle redaktora ruského vydání časopisu Forbes Ilji Žeguljova, který s Berezovským hovořil den před jeho smrtí, miliardář za své největší přání označil návrat domů. Přehodnotil prý názor na Putina a údajně mu napsal dopis, v němž ho prosil, aby mu cestu domů umožnil. Kreml nyní zvažuje, že povolí pohřeb Berezovského v Rusku.

Třetí mrtvý ruský oligarcha v Británii za posledních pět let

Britská média připomínají, že v posledních pěti letech jde již o třetí záhadnou smrt oligarchů z bývalého Sovětského svazu v dané oblasti. Necelých 15 kilometrů od místa, kde našli mrtvého Berezovského, zemřel loni za podivných okolností při kondičním běhu Alexandr Perepiličnyj; 25 kilometrů odtud náhle v roce 2008 za neméně podivných okolností zemřel na infarkt Berezovského obchodní partner Badri Patarkacišvili.

Osobní strážce, který mrtvého našel, podle britských médií vypověděl, že Berezovskij byl přibližně pět hodin sám: od chvíle, kdy od něj odešel, do okamžiku, kdy jeho mrtvolu objevil v koupelně. Upřesnil, že přibližně v deset hodin dopoledne odešel vyřizovat věci, jimiž byl pověřen, a vrátil se kolem třetí hodiny odpoledne. Znepokojení v něm vyvolala tři nepřijatá volání v telefonu. Následně vyrazil zamčené dveře do koupelny a našel mrtvého. Podle něj byl Berezovskij zcela oblečen a nikde nebyla vidět žádná krev. Řekl také, že nenašel žádný dopis na rozloučenou.