Historický mandát jednotek OSN: V Kongu smějí útočit proti rebelům

New York - Rada bezpečnosti OSN schválila vojenskou misi v Kongu, která bude mít pravomoc zaútočit proti tamním rebelům. Takové oprávnění zatím neměla žádná jiná mise OSN. Vojáci budou mít za úkol hlavně zabránit násilnostem na východě země, kde řádí rebelové; jde převážně o armádní zběhy sdružené ve skupině M23.

Zvláštní jednotka se stane součástí mírové mise OSN v Kongu (MONUSCO). Rezoluce rozšířila mandát této mise do 31. března 2014. Nový kontingent bude mít sídlo v klíčovém městě Goma na východě Konga a bude ho tvořit asi 2 000 až 3 000 vojáků.

Na základě francouzského návrhu rezoluce budou mít vojáci silný mandát „neutralizovat a odzbrojit“ konžské rebely a zajistit, aby nemohli ohrozit ani vládu ani civilní obyvatelstvo. Zmíněný rozsah pravomocí by se podle OSN neměl stát precedentem.

Vitalij Čurkin, který nyní RB OSN za Rusko předsedá, před zasedáním řekl, že OSN považuje za nutné zastavit násilí, které v Kongu následovalo po genocidě v sousední Rwandě v roce 1994. Tato genocida bývá označována za nejhrůznější násilný čin v 20. století: extremisté z etnika Hutuů za sto dní zmasakrovali na 800 tisíc menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů. Asi 2,7 milionu lidí muselo uprchnout ze svých domovů a na 1,6 milionu se uchýlilo do zahraničí.

Vojáci OSN čelí kritice, že nedokázali zabránit tomu, aby ozbrojenci ze skupiny M23 vtrhli do Gomy. „ Může se zdát divné, že tam máme vojáky, kteří nebojují. Ale modré helmy se neúčastní občanské války. Jejich misí je ochrana civilistů,“ prohlásil koncem loňského roku francouzský zástupce v OSN Gerard Araud.

Východní Kongo ničí válka a bandité již dvě desetiletí. Civilisté se často ocitají uprostřed křížové palby mezi ozbrojenými skupinami a špatně disciplinovanou armádou. Od začátku povstání M23 v roce 2012 tam násilnosti vyhnaly z domovů zhruba 800 tisíc lidí. Nejnovější boje vyvolaly střety mezi dvěma frakcemi povstalecké M23. Jeden z vůdců M23 Bosco Ntaganda, původem ze Rwandy, se nedávno sám vydal Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. Čelí obviněním z válečných zločinů spáchaných začátkem tisíciletí.