Italský prezident vyvrátil spekulace o své rezignaci

Řím - Italský prezident Giorgio Napolitano vyvrátil spekulace, že hodlá ještě před koncem svého mandátu v polovině května odstoupit z funkce, aby tak urychlil řešení politické krize v zemi. Chce se až do poslední chvíle snažit najít cestu k vytvoření nové vlády. Sdělil také, že patovou situaci se spolu s ním budou snažit rozetnout dvě skupiny odborníků.

Napolitano je nyní v Itálii klíčovou figurou, která funguje jako prostředník mezi vedeními jednotlivých politických stran. Ty se ani měsíc po únorových předčasných volbách stále nedokázaly shodnout na podobě budoucí vlády, protože z hlasování nevzešel jasný vítěz. Nejvíce hlasů sice dostala středolevá koalice Piera Luigiho Bersaniho, ale stačilo jí to pouze k zajištění většiny v dolní sněmovně, a nikoli v Senátu.

Napolitano minulý týden pověřil Bersaniho sestavením kabinetu, lídr levice ale neuspěl. Nepřijal totiž nabídku na vytvoření velké koalice s uskupením kolem expremiéra Silvia Berlusconiho a nepřesvědčil populistické Hnutí pěti hvězd, aby jeho případnou vládu podpořilo. Vzhledem k tomu, že populisté nechtějí své hlasy dát ani jedné z velkých stran, se lídři dostali do slepé uličky.

Prezident vyzývá rozhádané politiky k zodpovědnosti

Italská média po pátečních jednáních Napolitana s vedením stran spekulovala, že prezident oznámí svou abdikaci. Sedmaosmdesátiletému politikovi totiž 15. května končí mandát, což omezuje jeho pravomoci. Podle zákona například nesmí půl roku před skončením mandátu rozpustit parlament.

Prezident ale dnes rázně popřel, že by se k takovému kroku chystal. Naopak se chce dále snažit pomoci najít kompromis. Znovu také strany vyzval, aby jednaly odpovědně a pokusily se překonat vzájemné rozpory, protože zemi může dlouhé bezvládí v období hospodářské krize vážně poškodit.

Další úřednická vláda? Média už spekulují o premiérovi

Zablokování politické situace způsobily velmi těsné výsledky únorových předčasných voleb. Bersaniho středopravá koalice v nich sice zvítězila, ale potřebnou většinu získala pouze v dolní sněmovně, a nikoli v senátu. Těsně druhá formace expremiéra Berlusconiho zatím levici nepřesvědčila o zformování velké koalice a populisté z M5S nechtějí spolupracovat s žádnou ze zavedených stran.

Jako nejpravděpodobnější se tak zatím jeví scénář vzniku úřednické či poloúřednické vlády, pro niž by Napolitano v parlamentu vyjednal potřebnou podporu. Podobně se mu to podařilo i po demisi předchozí vlády Silvia Berlusconiho na konci roku 2011, kdy stál u zrodu úřednického kabinetu Maria Montiho.

Italská média už dokonce spekulují o jménech možných budoucích premiérů - nejčastěji se zmiňuje předseda ústavního soudu Franco Gallo, někdejší premiér Giuliano Amato a šéf italské centrální banky Fabrizio Saccomanni.