„Je to špatné pro pacienty, protože to zbrzdí zlepšení léčby nemocí, pro něž nebudou k dispozici účinné léky,“ řekl zástupce indické sekce Novartisu Randžít Šahaní. Sdělil ale také, že firma bude dále usilovat o získání patentů v Indii a nepřestane tam investovat.
Patentované léky jsou pro většinu z 1,2 miliardy Indů nedostupné. Čtyřicet procent Indů si totiž denně nevydělá ani 1,25 dolaru. Léčba Glivecem přitom měsíčně přijde na 2 600 dolarů. Za generickou formu léku pacient zaplatí 3 500 korun měsíčně.
Dnešní soudní rozhodnutí je předzvěstí problémů pro výrobce léků jako Pfizer nebo Roche Holding, jimž loni v Indii vypršely patenty pro některé léky k léčbě rakoviny a žloutenky; je pravděpodobné, že získat jejich obnovení teď bude těžké. Západní firmy také upozornily, že rozhodnutí v Indii ohrozí investice do dalšího výzkumu.
Rozsudek uvítali aktivisté, kteří bojují za to, aby indická vláda udržela na trhu levné léky. Z léků prodávaných na ohromném indickém trhu je patentovaných desetina.