Homosexuální sňatky ve Francii nejspíš dostanou zelenou

Paříž - Francouzští senátoři se začali zabývat zákonem, který umožnuje sňatky homosexuálů a adopce dětí páry stejného pohlaví. V předvolební kampani jej prosazoval prezident François Hollande, v únoru normu levicová vláda prosadila ve sněmovně. Levice má nyní potřebnou většinu i v Senátu. Francie by se tak stala dvanáctou zemí, kde může být pár stejného pohlaví spojen v manželství.

Týdny debat předcházely přijetí zákona v dolní komoře parlamentu. Nakonec pro něj zvedlo ruku o sto poslanců víc než proti němu. „Už se nebudeme na lidi dívat podle jejich sexuální orientace, budeme dělat zase o jeden rozdíl méně. Je to opravdu skvělý den pro rovnoprávnost,“ uvedl předseda klubu socialistů Bruno Le Roux. Francie se tak nejspíš brzy přidá k jedenácti zemím, které sňatky párů stejného pohlaví povolily.

Příslušné zákony již přijaly Nizozemsko, Belgie, Španělsko, Kanada, Jihoafrická republika, Norsko, Švédsko, Island, Portugalsko, Argentina a také Británie, kde ale zákon začne platit až od roku 2014. Homosexuální sňatky jsou povolené i v některých částech Spojených států a Mexika.

Sňatek ANO, adopce NE…

Zatím je ve Francii, stejně jako například v Česku, uzákoněno registrované partnerství. Manželství by ale páry zrovnoprávnilo v širokém spektru rodinného práva a sociálních výhod. Ohledně adopcí dětí dvojicemi stejného pohlaví je ale francouzská společnost rozdělená. Proti návrhu, který patřil k předvolebním slibům socialistického prezidenta Françoise Hollanda, se ostře staví pravicová opozice a katolická církev. „Vydržíme až do konce. Říkáme senátorům, že přišel jejich čas. Jsou to schopní zákonodárci a určitě vidí, že tento návrh má hodně chyb a pro společnost nezvladatelných komplikací,“ říká Tugdual Derville z katolické organizace.

V ulicích francouzských měst se odpůrcům nové právní normy několikrát podařilo shromáždit statisíce demonstrantů a divoké vášně musela krotit policie.

Do ulic vyšli i zastánci zákona. Podle posledního průzkumu totiž 53 procent Francouzů sňatky gayů a lesbiček podporuje, 56 procent jim ale odmítá právo na adopci. „Když budou dítě vychovávat dva muži nebo dvě ženy, určitě ho budou milovat a určitě ho dobře vychovají, ale pro jeho vývoj mu bude něco základního chybět,“ myslí si studentka Victoire Ponroyová.

Pokud zákon projde, půjde o nejdůležitější zásah do sociální oblasti od roku 1981, kdy Francie zrušila trest smrti.

Video Schválí Francie sňatky homosexuálů?
video

Schválí Francie sňatky homosexuálů?

Schválí Francie sňatky homosexuálů?

4.4.2013, UD

Homosexuální sňatky ve Francii nejspíš dostanou zelenou

Telefonát Jakuba Kajtmana