Pohřeb zabitých egyptských křesťanů vyvolal další násilí

Káhira – Nejméně jednoho mrtvého a 66 zraněných si vyžádaly násilnosti, které vypukly v Káhiře po pohřbu čtyř zabitých Koptů. Obřad za účasti tisíců egyptských křesťanů se před hlavní koptskou katedrálou změnil v demonstraci proti islamistickému prezidentu Muhammadu Mursímu. Místní obyvatelé házeli na křesťany kameny, zápalné lahve a stříleli na ně broky. Policisté použili proti oběma skupinám slzný plyn. Mursí večer útoky proti křesťanům důrazně odsoudil.

Podle svědků propukly násilnosti poté, co na křesťany začali místní obyvatelé házet kameny a poškodili jim auta. „Tohle je naše země, my ji neopustíme,“ provolávali Koptové a vyzývali k odchodu prezidenta Mursího a vládnoucí Muslimské bratrstvo. Po útocích místních obyvatel se většina křesťanů stáhla do katedrály.

Dnešní střet navázal na sobotní násilnosti, během nichž zahynula čtveřice křesťanů a jeden muslim ve městě Chusús severně od Káhiry. Muslimové a křesťané tam po sobě začali střílet poté, co skupina koptských dětí lezla na zeď místní muslimské školy. Ve stejném městě vypukly vpodvečer další násilnosti v reakci na káhirskou demonstraci. Při potyčkách skupin křesťanů s muslimy musela rovněž zasahovat policie, zranění zatím nebyla hlášena.

„Každý útok na katedrálu je jako útok proti mně osobně,“ řekl prezident Muhammad Mursí v telefonickém rozhovoru s patriarchou koptské církve Tavadrosem II.


Menšinoví křesťané v Egyptě dávají najevo stále větší obavy z islamistů, kteří převzali moc po svržení režimu autoritářského prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011. Křesťané tvoří kolem deseti procent z 83 milionů obyvatel Egypta. Během střetů obou skupin zahynuly od Mubarakova pádu desítky lidí.