Nerudovy ostatky exhumovány, bude spekulacím konec?

Santiago de Chile - V chilském Isla Negra experti exhumovali ostatky básníka Pabla Nerudy. Odborníci chtějí zjistit, zda opravdu zemřel na rakovinu. Hned po jeho smrti v roce 1973 se totiž objevily spekulace, že ho někdo otrávil, protože byl nepohodlný režimu Augusta Pinocheta. Výsledky analýz se nicméně čekají až za několik měsíců.

Práce na odkrytí Nerudovy hrobky v pobřežním městečku Isla Negra trvaly asi hodinu, podle soudních lékařů jsou ostatky v dobrém stavu. Exhumaci byl vedle znalců přítomen pouze soudce Mario Carroza, šéf chilských komunistů, několik příbuzných a trio mezinárodních pozorovatelů. Rakev bude nyní převezena do institutu soudní medicíny v chilské metropoli. První výsledky analýz se čekají až za několik měsíců. „Doufáme v pozitivní výsledek, protože Neruda byl zavražděn. Pinochet udělal chybu, když nařídil jeho vraždu,“ řekl Nerudův bývalý řidič a tajemník Manuel Araya, který se obrátil na soud s přesvědčením, že nositel Nobelovy ceny za literaturu byl zavražděn.

/*json*/{"map":{"lat":-33.442274640639,"lng":-71.684417724609,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-33.442945,"lng":-71.683836,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Jeden z nejuznávanějších básníků chilské historie, který svůj pseudonym převzal od českého spisovatele Jana Nerudy, zemřel 12 dní po vojenském převratu generála Augusta Pinocheta. Ten ve vedení země nahradil socialistického prezidenta Salvadora Allendeho, jehož byl Neruda velkým stoupencem.

„Angažoval se na straně sociálního hnutí, byl členem komunistické strany a blízkým přítelem prezidenta, který při puči spáchal sebevraždu, takže se dalo předpokládat, a Neruda to i plánoval, že odejde do emigrace,“ říká novinář Tomáš Nídr. Jenže to už Neruda nestihl.

Oficiální příčina úmrtí zněla rakovina prostaty. Někteří jeho příznivci tomu ale nevěří. „Trvám na tom, že Neruda nezemřel kvůli nemoci, jak řekli. Neruda nebyl tak nemocný. Jeho rakovina byla pod kontrolou a on mohl žít osm, deset let,“ prohlásil Manuel Araya. Podle něj Neruda tehdy v nemocnici dostal nějakou injekci a poté zemřel.

Experti ale pochybují, že se jim opravdová příčina smrti básníka podaří zjistit, a to nejen kvůli dlouhé době, která uplynula, ale i pro sporný výběr znalců. „Myslím, že to bude obtížné vzhledem k množství času, který uplynul, a vzhledem k tomu, že budeme muset zkoumat kosterní pozůstatky,“ konstatoval lékař Luis Ravanal.

Pablo Neruda je považován za jednoho z největších a nejvlivnějších básníků 20. století. V roce 1971 získal Nobelovu cenu za literaturu. Kromě poezie se ale aktivně věnoval také politice.


I kdyby se podařilo zjistit, zda zemřel Neruda skutečně na rakovinu, nebo zda neměl třeba infarkt, konspirační teorie to podle Nídra neumlčí: „Zpráva o tom, že byl zavražděn, bude žít dál, bude to podobné jako v případě Jana Masaryka, kdy každý rok při výročí jeho úmrtí zkoumáme, zda spáchal sebevraždu, nebo ho Sověti vyhodili z okna.“

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Reportáž Hany Scharffové

U 8.4.

Experti exhumovali ostatky básníka Pabla Nerudy

Studio ČT24 - Jak zemřel Pablo Neruda?