Do Louvru se včera nedostali kapsáři – ale ani turisté

Paříž  Světoznámé pařížské muzeum Louvre včera zůstalo celý den uzavřené. Jeho zaměstnanci stávkovali na protest proti stoupajícímu počtu kapesních krádeží. Proti kapsářům zatím nepomohla ani černá listina nežádoucích osob. Galerii v tuto roční dobu denně navštíví zhruba 30 tisíc návštěvníků.

Tlačící a kochající se návštěvníci jsou ideální kořistí pro kapsáře. Kolik přesně jich okradou, muzeum neví, problém ve spolupráci s policií řeší, zatím spíše neúspěšně. Zaměstnanci už delší dobu požadují, aby policie v okolí muzea posílila hlídky. Vedení muzea proto loni podalo stížnost prokuratuře, v níž žádá právě posílení policejních hlídek.

Kapsáři totiž útočí nejen na turisty, ale i na kustody, kteří se jim v okrádání návštěvníků snaží bránit. „Někdy chodí do práce se strachem, protože musejí čelit organizovaným gangům kapsářů, kteří jsou čím dál agresivnější. Jsou mezi nimi i děti, které se dostanou do muzea zdarma, a i když musejí na výslech na policii, za pár dní jsou zpátky,“ popsala starosti zaměstnanců šéfka odborů SUD Christelle Guyaderová.

Ovšem to, že je dnes zavřeno v zájmu samotných návštěvníků, se na cedulce před zavřenými dveřmi nepíše. „Děti přijely z Nového Zélandu. Je to jejich první návštěva Paříže. Chtěly určitě vidět Monu Lisu. Jsme velmi zklamaní,“ komentovala dnes zavřené muzeum jedna z návštěvnic.

Video Zavřené brány Louvru měly upozornit na problém s kapsáři
video

Zavřené brány Louvru měly upozornit na problém s kapsáři