Obamová se přirovnala k zastřelené dívce

Chicago – Americká první dáma Michelle Obamová se pustila do boje proti násilí mládeže. Ve svém domovském Chicagu vyzvala tamní podnikatele, aby pomohli shromáždit 50 milionů dolarů potřebných na financování kampaně. V emotivním projevu se přirovnala k 15leté dívce, která byla před několika dny zastřelena nedaleko chicagského domova Obamových.

Zdroj: ISIFA Autor: Scott Olson/Getty Images

Obamová prý jakožto rodačka z Chicaga rozumí tamní mládeži. Vůči Pendletonové pak vyjádřila zvláštní blízkost. „Hadiya Pendletonová byla já, a já jsem byla ona. Ale já jsem se dožila dospělosti,“ prohlásila Obamová na akci, jíž se kromě 800 podnikatelů zúčastnili i rodiče dívky a dalších dětských obětí násilí v Chicagu.

Pendletonová byla zastřelena týden poté, co se školní kapelou vystoupila na lednové inauguraci Baracka Obamy po vítězství v prezidentských volbách. Jenom loni zemřelo v Chicagu násilnou smrtí víc než 500 lidí, což je nejvyšší počet od roku 2008.

Michelle Obamová se studenty Harper High School
Michelle Obamová se studenty Harper High School

Prezident Obama se po prosincovém masakru dvacítky dětí na škole v connecticutském Newtownu snaží prosadit přísnější kontrolu střelných zbraní. Obamová svou nynější návštěvu Chicaga vnímá také jako součást této kampaně. „Můj manžel právě teď bojuje ze všech sil a prosazuje jako mnoho lidí, seč může, schválení rozumných reforem, které by naše děti ochránily před násilnou střelbou,“ prohlásila Obamová.

První dáma USA se setkala i se studenty Harper High School, jejichž 29 bývalých nebo současných studentů už bylo zasaženo kulkou z pistole a osm dokonce zabito.