Čína a USA si notují: Denuklearizace Korejského poloostrova je nutností

Peking - Čínský ministr zahraničí vyzval k míru, dialogu a odstranění jaderných zbraní na Korejském poloostrově. S Wang Iem souhlasí americký ministr zahraničí John Kerry, který je v Číně na první návštěvě. Hlavním tématem jednání byla právě korejská krize. Oba státy se zavázaly v této otázce více spolupracovat. Ministr zahraničí USA řekl, že se nechce „zacyklit ve výhrůžkách“. Kerry rovněž prohlásil, že „doba je kritická“. Šéf americké diplomacie v této souvislosti poukázal konkrétně na krizi kolem KLDR, na Írán a jaderné zbraně, Sýrii a Blízký východ. Severní Korea mezitím oznámila zřízení ministerstva pro jadernou energii.

Kerry přijel na svou první návštěvu Číny ve funkci ministra zahraničí s cílem přesvědčit Peking, aby vyvinul větší tlak na Pchjongjang ve snaze přimět ho ke zmírnění jeho bojové rétoriky a případně i k návratu k jaderným jednáním. Severokorejská televize podle agentury Reuters nepřinesla o Kerryho návštěvě v Číně ani zmínku. Většinu svých zpráv věnovala přípravám na pondělní oslavy výročního dne narození zakladatele státu Kim Ir-sena.

Kerry se sešel s nejvyšším představitelem čínské diplomacie Jang Ťie-Čchem, jemu podřízeným ministrem zahraničí Wang Iem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Kerryho protějšek Jang poté ujistil, že jeho země je odhodlána pracovat na proměně Korejského poloostrova v bezjadernou oblast. Zdůraznil, že podle Pekingu je nejlepší snažit se situaci vyřešit „pokojně, cestou dialogu“, nikoliv konfrontací.

John Kerry na návštěvě Číny
Zdroj: ISIFA

Jay Carney, mluvčí Bílého domu:

„Severní Korea zatím neprokázala schopnost odpálit raketu osazenou nukleární hlavicí. Pokračujeme v pozorném sledování jejích programů a znovu zemi důrazně vyzýváme, aby dostála svých mezinárodních závazků.“


Podle analytiků se ale Severní Korea ozbrojený konflikt rozpoutat nechystá, nýbrž připravuje se spíše na test rakety středního doletu. Kerry i přesto v pátek v Soulu severokorejské výhrůžky jadernou válkou razantně odmítl a prohlásil, že Spojené státy a Jižní Korea nepřijmou KLDR jako jadernou velmoc. Rovněž slíbil, že Washington v případě nutnosti bude své spojence v regionu bránit.

Situaci sleduje i Moskva a Paříž

Zklidnit napětí v regionu chce i Moskva, řekl ve Švýcarsku ministr zahraničí Sergej Lavrov. Stojí o obnovu šestistranných jednání. Rusko už dřív prohlásilo, že ve vztahu s komunistickým režimem preferuje tichou a neveřejnou diplomacii.

Sergej Lavrov
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/MARKKU OJALA

„Jakákoliv provokace nebo zvýšení napětí nebude mít naši podporu - naopak, bude ostře odsouzeno. Touto rétorikou nemůže Severní Korea nic získat,“ prohlásil rovněž francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius na návštěvě Pekingu, kde vedl rozhovory na půdě francouzské ambasády.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Telefonát Tomáše Etzlera

zpr: 12:00, 13.4.2013

Ministr zahraničí Spojených států je na návštěvě Číny