Asad odpouští: Místo trestů smrti jen doživotní nucené práce

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad vyhlásil další všeobecnou amnestii. Vztahuje se na zločiny spáchané před 16. dubnem 2013. Od začátku syrského povstání je to třetí Asadova amnestie a zatím není jasné, kolika lidí se bude týkat. Asad ji vyhlásil u příležitosti oslav nezávislosti, které připadnou na středu.

Prezidentský dekret mimo jiné nahrazuje tresty smrti na doživotní nucené práce a zkracuje na čtvrtinu trestu těm, kdo byli odsouzeni za působení v teroristických organizacích.

Milost se ale netýká osob usvědčených z pašeráctví a z užívání drog ani těch, kdo odmítli nastoupit ke službě v armádě. Z amnestie jsou také vyjmuty osoby hledané syrskou nebo mezinárodní justicí, pokud se samy nepřihlásí. Lidé, kteří jsou nezákonně ozbrojeni, budou omilostněni v případě, že zbraň do 30 dní odevzdají. Amnestie se týká i dezertérů, pokud se přihlásí.

Politických vězňů se amnestie netýká

Ministr spravedlnosti Nadžím Ahmad řekl, že amnestie má pomoci usmířit Syřany. „Týká se většiny zločinů na nejrůznějších úrovních,“ řekl. Opozice amnestii označila za bezcennou, protože se nebude týkat politických vězňů. Těch je údajně 160 000, přičemž jsou mezi nimi i ženy a děti.

Sýrie si ve středu připomene události roku 1946, kdy ze země odešli poslední francouzští vojáci; 17. duben 1946 je považován za začátek nezávislosti, která byla formálně vyhlášena roku 1941. Asad by měl u příležitosti svátku přednést projev.