Írán zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 40 let

Teherán – Írán zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály. Podle informací státní televize zemřelo 40 lidí, úřady původně předpokládaly až několik stovek obětí. Starosta nejbližšího města od epicentra otřesů ale údaj o mrtvých nepotvrdil. Naopak Pákistán hlásí 34 mrtvých a nejméně 200 zraněných. Silné otřesy zaznamenala i indická metropole Dillí a státy v Perském zálivu.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Fars News Agency, Mohammad Fatemi

Podle americké geologické služby USGS byly otřesy v Íránu zaznamenány ve 12:44 SELČ severně od čtvrtmilionového města Saráván. Jde o málo zalidněnou oblast poblíž hranice s Pákistánem. „Bylo to nejsilnější zemětřesení v Íránu za posledních 40 let. Očekáváme stovky mrtvých,“ uvedl jeden z íránských úředníků, který nechtěl být jmenován.

Starosta Sarávánu Muhammad Šaríf Chaleki řekl, že při zemětřesení bylo podle záchranných týmů zraněno 27 osob a některé staré budovy ve městě byly poškozeny. Informaci o čtyřech desítkách mrtvých nepotvrdil a stanice Press TV ji později ze svého webu odstranila. Také guvernér dané provincie Sistán a Balúčestán řekl, že si zemětřesení nevyžádalo žádné lidské životy.

Oběti naopak hlásí Pákistán. Tam otřesy srovnaly se zemí stovky hliněných chatrčí. Zemřelo prý 34 lidí a přes dvě stě je zraněno. Pákistánský korespondent BBC Muhamad Wazír uvedl, že otřesy byly cítit i v Karáčí a Kvétě.

Lidé v Karáčí opustili kvůli otřesům budovy
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/REHAN KHAN
Lidé v Karáčí opustili kvůli otřesům budovy
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/REHAN KHAN

Elektrárna v Búšehru je v pořádku

Írán má teprve týden za sebou tragické zemětřesení, při němž na jihu země zahynulo 37 lidí a na 850 bylo zraněno. Ohnisko těchto otřesů bylo poblíž Búšehru, kde je jediná íránská jaderná elektrárna. Minulý týden nebyla poničena. Místo dnešních otřesů je od ní mnohem dále, přesto ruský provozovatel Atomstrojexport podobně jako minulý týden i dnes ujistil, že búšehrská elektrárna je v pořádku.

Írán byl kritizován za výstavbu takto citlivého provozu v místě vysoké seismické aktivity.

Panika v Dillí, v Perském zálivu evakuovali výškové budovy

V Dillí se třásly výškové budovy a lidé vybíhali do ulic. Svědci hovoří o evakuaci lidí v Abú Zabí, v Bahrajnu nebo v Dubaji, kde stojí množství výškových budov včetně více než osmisetmetrové věže Burdž Chalífa. Dubaj zachvátila panika a lidé vyběhli do ulic.

Po prvním těžkém zemětřesení je podle německého geofyzika Joachima Saula z Německého geologického výzkumného střediska v Postupimi nutné počítat s následnými otřesy. „Při naměřené síle 7,6 stupně je to velmi pravděpodobné.“ Za štěstí označil německý vědec skutečnost, že ohnisko zemětřesení leželo ve větší hloubce, protože čím blíž zemskému povrchu se otřesy stanou, tím ničivější mívají dopady.