Mušaraf nesmí kandidovat ve volbách

Islámábád – Pákistánská volební komise odmítla kandidaturu bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa. Jeho účast ve volbách postupně zavrhli i v posledním okrsku, v němž chtěl kandidovat do květnových parlamentních voleb. Mušaraf se v březnu vrátil z exilu do Pákistánu právě kvůli tomu, aby se mohl voleb zúčastnit. O postupu volební komise dnes informoval jeho advokát.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: FACUNDO ARRIZABALAGA

Jeho kandidatura byla původně odmítnuta na dvou místech a 7. dubna se Mušaraf úspěšně zaregistroval v Čitralu v Severozápadní hraniční provincii. Jeho právní zástupce ale řekl, že komise tuto žádost nakonec nepřijala, ale že se proti jejímu rozhodnutí hodlá odvolat. 

Exprezident se dostal k moci v roce 1999 převratem. V roce 2008 byl donucen rezignovat a žil střídavě v Londýně a v Dubaji. V Pákistánu je nyní obviněn ze zorganizování atentátu, při němž koncem roku 2007 zahynula někdejší premiérka Bénazír Bhuttová, a rovněž ze smrti vůdce povstaleckých separatistů v Balúčistánu Akbara Bugtího. Ten byl zabit během vojenské operace v srpnu 2006. Mušaraf je stíhán také kvůli odvolání soudců v listopadu 2007. Exprezident tato obvinění považuje za nepodložená. Do Pákistánu se prý vrátil, aby se z nich před soudem očistil. 

Volby se mají konat 11. května a poprvé v dějinách země mají umožnit vystřídání vlád pokojnou cestou.