V Bostonu zabíjely amatérské bomby, shodují se odborníci

Boston - Kdo útočil na maratonu v Bostonu, není dosud jasné. Začínají se ale objevovat podrobnosti, jak byl útok proveden. Krátce po sobě vybuchly v odpadkových koších poblíž cílové pásky dvě nálože. Odborníci se shodují, že šlo zřejmě o podomácku vyrobené bomby. Nejmenovaný zdroj obeznámený s průběhem vyšetřování agentuře AP řekl, že zřejmě nešlo o čin sebevražedných atentátníků.

Nálože explodovaly zhruba 100 metrů od sebe. Podle informovaného zdroje byly bomby naplněné střelným prachem, kovovými kuličkami a šrapnely. To by podle expertů ukazovalo na to, že nálože byly spíš amatérské. 

„Obecně to muselo být něco podomácku vyrobeného,“ říká odborník na výbušniny Jiří Petříček. „Kdyby se jednalo o profesionálně vyrobenou trhavinu, tak ta detonuje během zlomku vteřiny, je tam jen záblesk a v žádném případě se neobjevují ohnivé koule. Takové typy nemají velkou účinnost,“ dodává. 

Petříček proto odhaduje, že nálož mohla být možná vyrobená z většího množství střelného prachu. O tom by podle něj svědčila i díra v chodníku, která je vidět na některých snímcích. Podle něj je přitom velké štěstí, že při útoku nezemřelo více lidí. 

Miroslav Mareš, odborník na extremismus: 

  • „Zatím ten rukopis spíš napovídá linii pokusů některých džíhádistů, přistěhovaleckých komunit, kteří byli napojeni na nějaké sítě globálního džihádu… snažili se podomácku vyrobit nástroje k zabíjení a vlastně tak podpořit úsilí boje džihádistů na frontách v Afghánistánu nebo v současné době v západní Africe.“ 
  • „Samozřejmě je to spekulace. Vzhledem k tomu, že se tento útok odehrál ve sféře sportovní, tak se také uvažuje o paralele s atentátem v Atlantě v roce 1996, kde bomba také vybuchla mezi civilisty, a pachatelem byl pravicový extremista.“
Video MAPA - kde došlo k útoku
video

MAPA - kde došlo k útoku

MAPA - kde došlo k útoku

Události k atentátu v Bostonu

Zatím není ani jasné, jak byla nálož odpálena. To by měli podle Petříčka zjistit vyšetřovatelé při analýze střepin z místa činu. Expertiza by měla ukázat, zda útočník či útočníci použili časový spínač nebo naopak dálkové ovládání. 

Vyšetřovatelé zatím nenaznačili, kdo vlastně za útokem stojí, média ale nabízejí spekulace o dvou možných teoriích – buď to mohli být islámští fundamentalisté nebo američtí protivládní radikálové. Policie pátrá po muži tmavší či černé pleti s možným cizím přízvukem. Muž v tričku a s batohem na zádech se údajně pokoušel proniknout do zóny vyhrazené závodníkům pět minut před explozemi.

V souvislosti s pondělním maratonem v Bostonu je třeba připomenout některé bombové útoky z minulosti: V roce 1996 zemřeli dva lidé a 111 jich bylo zraněno, když vybuchly tři bomby na Olympijských hrách v Atlantě. V roce 1995 se pak v blízkosti univerzity v Oklahomě odpálil sebevražedný útočník - zahynulo 168 osob. O dva roky dříve v zaparkovaném autě před Světovým obchodním střediskem explodovala bomba v zaparkovaném autě, zabila šest osob a na tisícovku jich zranila. Největší teroristický čin si ale Američané prožili 11. září 2001, v jehož důsledku zemřelo skoro tři tisíce lidí.

Video Rozhovor s expertem na výbušniny Jiřím Petříčkem
video

Rozhovor s expertem na výbušniny Jiřím Petříčkem

Rozhovor s expertem na výbušniny Jiřím Petříčkem

Miroslav Mareš k bostonským útokům