Dávám Putinovi… rok. Maximálně dva…

Moskva - Hlavní protivník ruského prezidenta Vladimira Putina na domácí scéně, populární opoziční bloger Alexej Navalnyj předpovídá, že současný režim nevydrží déle než dva roky. „Nejdříve nás zavřou, ale pak je smetem,“ prohlásil 36letý Navalnyj v rozhovoru pro internetový deník Gazeta.ru v předvečer svého soudního procesu v Kirově, kde bude od středy čelit obvinění z podvodu a hrozbě až deseti let vězení.

„Před rokem jsem tvrdil, že režim nepřežije půldruhého roku či dva. Teď jsou mé prognózy pesimističtější, ale stejně nedávám režimu více než dva roky,“ řekl Navalnyj, který se netají ambicemi vystřídat Putina v čele státu. „Systém se zhroutí, ale může to trvat ještě pár let. Naším cílem je věci urychlit,“ prohlásil.

Na masových protivládních demonstracích, které v Rusku vypukly po parlamentních volbách v prosinci 2011, podle opozice zfalšovaných, se Navalnyj stal rychle vůdcem protestů a Putina označoval za „zloděje“ hlasů, moci i národního bohatství a opakoval Putinova slova, že „zloděj patří za mříže“ (Putin měl ovšem na mysli uvězněného oligarchu Michaila Chodorkovského). O pár měsíců později Putin v prezidentských volbách vyhrál hned v prvním kole, s podporou téměř dvou třetin hlasů.

Politologové se dohadují, zda režim nechá známého bojovníka proti korupci Navalného odsoudit za údajné zpronevěry v roli poradce opozičního gubernátora Kirovské oblasti, které by blogerovi zabránilo kandidovat na prezidenta v příštích volbách na jaře 2018. Podle expertů by ale proces a uvěznění mohly ještě zvýšit Navalného popularitu. Sám Navalnyj nemá „nejmenší pochyby“, že o verdiktu je již rozhodnuto, otázka jen zní, zda půjde do vězení, nebo dostane podmínku, byť má obhajoba „neprůstřelné důkazy“ o nevině a vykonstruovanosti procesu. „Netřeba to až tak silně prožívat - když zavřou, tak pak zase propustí,“ dodal.