Policie má video s možným pachatelem útoku v Bostonu

Boston - Američtí vyšetřovatelé se dostali dva dny po pumovém atentátu v Bostonu k nejméně dvěma videozáznamům zachycujícím muže, který je z útoku podezřelý. Jeho totožnost ale zjevně není známa, ačkoli řada médií původně naznačovala opak. Vyšetřovatelé jsou „velmi blízko“ cíle, řekl CNN oficiální činitel, který si nepřál být jmenován. Mezi médii se následně rozšířily pověsti o zadržení podezřelé osoby, což policie i FBI vyvrátily. Po dnešku je tedy zřejmě jasno jen o složení obou použitých bomb.

Podle serveru boston.com odvolávajícího se na zdroj blízký vyšetřování mají úřady video podezřelého, jak nese nebo možná pokládá černý vak na druhém místě exploze v Boylstonské ulici před restaurací Forum. Jeden ze záznamů poskytla kamera z obchodu Lord & Taylor, k identifikaci přispěla i videa a fotografie bostonské televize.

Podle televize CNN, která se odvolává na dva zdroje blízké vyšetřování, chce policie vyslechnout jako podezřelého muže, který má na sobě bílou kšiltovku nasazenou obráceně a také světlou mikinu s kapucí a černou bundu. O koho ale jde, se zatím neví. V CNN se předtím spekulovalo, že by mohlo jít o osobu známou policistům.

Vyšetřovatelé také plánovali na dnešních 23:00 SELČ tiskovou konferenci o vývoji případu, pak ji ale odložili na neurčito. Vliv na to mohl mít i poplach vyvolaný pumovou hrozbou, kvůli které byla nařízena evakuace budovy federálního soudu v Bostonu a také místní nemocnice. Zatím se stále neví, zda nešlo o planý poplach.

V Bostonu zabíjely tlakové hrnce

FBI dnes také zveřejnila fotografie zbytků bomb, které u cílové rovinky bostonského maratonu zabily tři lidi a dalších 176 zranily. Identifikovány byly i všechny tři oběti atentátu, stovky lidí za ně přišly do centra Bostonu zapálit svíčky.

Vyšetřovatelé už dříve oznámili, že v případě bomb by mohlo jít o tlakové hrnce naplněné kovovými střepinami a že podle všeho asi jde spíš o práci jediného člověka než organizované skupiny. Vedle americké extrémní pravice padá podezření i na islámské teroristy. Podle vláken možná policie zná i typ a barvu tašek, které ukrývaly nálože, jež způsobily nejvážnější teroristický útok na americké půdě za posledních 12 let. FBI má už také poměrně jasno o složení obou použitých bomb.

Bostonská policie prohledává místo činu
Zdroj: ČT24

Vyšetřovatelé našli podle CNN na střeše jedné z budov zdeformovanou poklici tlakového hrnce, který nejspíš posloužil jako obal pro jednu z odpálených náloží. Podle agentury AP, která se stejně jako CNN odvolává na nejmenovaný zdroj, se na místě útoku našla část desky s plošnými spoji, která mohla být součástí odpalovacího zařízení.

Vyšetřovatelé mají zatím jistotu, že jedna z odpálených náloží se nacházela v šestilitrovém tlakovém hrnci. Bombu v batohu či tmavém pytli útočník uložil poblíž cíle běhu. Rovněž druhá nálož byla v kovové nádobě, není ale jisté, zda se také jednalo o papiňák. Podle AP byly v jedné z nádob kovové úlomky a kuličky z ložisek, ve druhé hřebíky. Podle deníku The New York Times šlo minimálně v jednom případě o hrnec španělské značky Fagor, který je v zemi hojně kupovaný. Nalezené komponenty míří do laboratoří FBI.

Bombu v papiňáku doporučuje al-Káida

Britská a americká média připomínají, že tlakové hrnce, které byly použity k výrobě bomb v Bostonu, doporučují k těmto účelům islamisté. V minulosti se tento druh podomácku vyrobené bomby použil například při rozsáhlém útoku v Bombaji v roce 2006 nebo při neúspěšném pokusu o atentát na newyorském Times Square o čtyři roky později.

Návody, jak z obyčejného papiňáku sestavit bombu, jsou i na internetu. Jeden z nich sem před třemi lety umístila jemenská odnož al-Káidy, která tlakový hrnec doplněný o časovač a rozbušku označila za „nejefektivnější způsob“, jak sestrojit bombu. Americký voják Naser Jason Abdo, který chtěl loni spáchat rozsáhlý útok na americké vojáky z texaské základny Fort Hood, u sebe měl kopii zmíněného návodu.

Al-Káida doporučila i konkrétní trhaviny jako TNT, C4 nebo RDX. Explozi lze spouštět prostřednictvím jednoduchých elektronických zařízení, jako jsou digitální hodinky, mobilní telefony nebo třeba dálkové ovládání garážových vrat. Trhaviny v tlakových hrncích jsou často používány v problematických oblastech světa a americké úřady už téměř deset let varovaly, že takové bomby by mohly být využity i ve Spojených státech. V brožuře amerického ministerstva vnitra a FBI z roku 2010 se píše, že tlakové hrnce se k podobným účelům využívají například v Afghánistánu, v Indii, v Pákistánu a v Nepálu. „Protože jsou méně rozšířené ve Spojených státech, na přítomnost tlakového hrnce na neobvyklém místě, jako je vestibul budovy nebo rušná ulice, by se mělo pohlížet s podezřením,“ uvádí se ve varování.

Policie už identifikovala všechny tři oběti

První identifikovanou obětí útoku byl osmiletý chlapec a druhou pak devětadvacetiletá žena. Třetí obětí je čínská studentka. Mluvčí univerzity v Bostonu Colin Riley odmítl sdělit jméno či další informace o oběti s ohledem na přání rodiny. Škola pouze uvedla, že žena se maratonu zúčastnila jako divák spolu s dalšími dvěma přáteli, rovněž studenty. O smrti Číňanky dnes informoval čínský tisk, který ji identifikoval jako Lu Ling-c', smrt potvrdil i její otec.

Snímek nejmladší oběti sdílejí na Facebooku statisíce

První identifikovanou obětí útoku byl osmiletý Martin Richard a druhou mrtvou je devětadvacetiletá Krystle Campbellová, oba ze Spojených států. Právě Martin Richard se jako nejmladší oběť útoku stal symbolem tragédie, při útoku byly vážně zraněny také Martinova matka a sestra. Ta při výbuchu přišla o nohu. Statisíce lidí na Facebooku sdílejí fotografii, na níž Matin drží vlastnoručně vyrobený plakát s přáním, aby si lidé neubližovali.

Martin Richard, oběť atentátu v Bostonu
Zdroj: facebook

Fotografie byla pořízena při mírovém pochodu, k němuž se loni v květnu připojila Martinova škola. Snímek na svůj facebookový profil umístila Lucia Brawleyová, což je přítelkyně Martinovy učitelky, která se zveřejněním fotografie souhlasila.

Rodiče Krystle Campbellové si prošli dvojitým peklem. Plní obav spěchali do nemocnice, kde jim řekli, že žije. Po několika hodinách jim ale lékaři omylem ukázali její kamarádku - jejich dcera byla ve skutečnosti mrtvá. „Byl to báječný člověk a každý, kdo ji znal, ji miloval. Měla zlaté srdce,“ říká matka oběti Patty Campbellová.

V kritickém stavu zůstává 17 zraněných

Desítky zraněných z útoku jsou stále hospitalizovány. Dvě osoby, včetně pětiletého dítěte, jsou v ohrožení života. Celkem je v kritickém stavu evidováno 17 lidí, včetně další devítileté holčičky a desetiletého chlapce. Šéf traumatologického oddělení ústřední nemocnice v Bostonu Peter Burke řekl, že většina ze zranění byla na dolních končetinách. Pacienty, kteří mají poranění na hlavě, odhodila podle něj tlaková vlna, nebo je zasáhly poletující úlomky. Zhruba desítce lidí byly končetiny amputovány.

Ajatolláh Chameneí útok odsoudil, kritizoval ale dvojí metr USA

Íránský nejvyšší duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí odsoudil pumový útok v Bostonu, zároveň ale kritizoval americkou politiku dvojích standardů. V projevu k vojenským velitelům v Teheránu Chameneí řekl, že Írán jako islámský stát je proti zabíjení nevinných lidí, ať je to v Bostonu, Pákistánu, Afghánistánu, Iráku nebo v Sýrii. Kritizoval konkrétně Spojené státy za zabíjení lidí z bezpilotních letadel v Pákistánu a Afghánistánu a za podporu sil, které zabíjejí jiné v Iráku a v Sýrii.

„USA a další západní státy, které se zaklínají podporou lidských práv, zachovávají mlčení vůči masakrům nevinných lidí v Pákistánu, Afghánistánu, Iráku a Sýrii. Když ale exploze nastanou v USA, vyvolají globální kontroverzi,“ uvedl Chameneí. „Západní civilizace je na pokraji kolapsu a úpadku v důsledku rozporů, nedostatku logiky, donucování a nedostatečné starosti o humánní principy,“ prohlásil ajatolláh Chameneí.

Video Policie má video s možným pachatelem útoku v Bostonu
video

Policie má video s možným pachatelem útoku v Bostonu

Policie má video s možným pachatelem útoku v Bostonu

Vstup Martina Řezníčka v Událostech, komentářích

Události k bostonskému atentátu

FBI zveřejnila fotografie zbytků bostonských bomb

Martin Řezníček a Marian Brzybohatý k vyšetřování atentátů v Bostonu

Úřady identifikovaly všechny tři oběti

FBI dále pátrá po pachatelích bostonského výbuchu

Bylo datum útoku vybráno náhodou?

Agentura AFP poznamenává, že samotné datum atentátu 15. dubna nechává spoustu možností pro úvahy, kdo za útokem mohl stát. Pondělí bylo pro Američany termínem, k němuž musí zaplatit daně, což je den nenáviděný krajní pravicí. V Bostonu se rovněž slavil Den vlastenců, což je výročí první bitvy proti britským silám v rámci americké revoluční války.

Tento pátek bude 20. výročí ukončení obléhání radikální sekty v texaském Waco, při němž zahynulo 76 lidí. Pumový útok, jenž v Oklahoma City provedl Timothy McVeigh, pokládaný extremisty za hrdinu, se stal 19. dubna 1995. Vyžádal si více než 160 obětí. Řádění střelce na Virginia Tech, který zabil 32 lidí, se odehrálo 16. dubna 2007, zatímco masakr na střední škole Columbine se 13 oběťmi se stal 20. dubna 1999.

Lékaři uvedli, že z těl obětí v Bostonu vyndali tesařské hřebíky. Stejné byly použity v bombě, která při olympijských hrách v Atlantě v roce 1996 zabila jednu ženu. Tehdy se policii podařilo vystopovat původ hřebíků až k výrobci. Jako pachatel byl nakonec usvědčen Eric Rudolph, který si nyní odpykává doživotní trest.