Obama kritizoval senátory za odmítnutí zákona o zbraních

Washington - Americký senát odmítl návrh zákona, který nařizoval prověrky zájemců o koupi zbraní. Přísnější pravidla pro prodej zbraní se po masaku na základní škole v Newtownu snažil prosadit prezident Barack Obama. Pro návrh hlasovalo 54 senátorů ze 100, potřeba však bylo nejméně 60 hlasů. Snaha o tvrdší regulaci trhu se zbraněmi tak prozatím skončila neúspěchem. Obama v projevu po hlasování prohlásil, že Washington zažil kvůli rozhodnutí Senátu „ostudný den“.

Senát přitom hlasoval o kompromisní variantě zákona, kterou dojednali zástupci republikánského i demokratického tábora. Návrh počítal s řadou překážek, které chtěli zákonodárci postavit do cesty dosud jen obtížně kontrolovatelnému šíření střelných zbraní. Stanovoval mimo jiné nutnost osobní identifikace při nákupu ručních zbraní, zpřísnění postihu za nelegální prodej a zvýšení výdajů na zajištění bezpečnosti ve školách.

V horní komoře Kongresu, kterou Obamovi demokraté těsně ovládají, se k republikánům hlasujícím proti přidalo i několik demokratických senátorů reprezentujících státy, v nichž má zbraňová lobby silný vliv. „Nenašly se žádné srozumitelné argumenty, proč bychom to neudělali. Kleslo to na úroveň politiky,“ komentoval prezident neúspěšný pokus o zpřísnění podmínek prodeje zbraní. V Bílém domě byl v tu chvíli obklopen příbuznými obětí střelby z Newtownu ve státě Connecticut. Menšina senátorů podle Obamy rozhodla, že „nestojí za to chránit americké děti“.

Obama: Novela měla zabránit vzniku registru zbraní

Při projednávání zákona přitom museli ustoupit zejména demokrati, zákon totiž počítal jen se základními překážkami prodeje zbraní, například při prodeji se měli zájemci prokazovat legitimací. Zároveň se neměl vztahovat na obchody mezi příbuznými a přáteli. „Myslím, že přijmutí povinných prověrek pro čistě soukromé obchody mezi zákon dodržujícími občany nás staví neúprosně na cestu k federálnímu registru,“ uvedl texaský republikánský senátor Ted Cruz.

Právě to byl jeden z hlavních argumentů odpůrců novely. Nejsilnější skupina, která za prodej zbraní ve Washingtonu lobbuje, Národní asociace držitelů střelných zbraní, tvrdila, že vznik národního registru by byl po schválení zákona nevyhnutelný. Prezident Obama je za to ostře zkritizoval. „Místo aby podpořili tento kompomis, zbrojní lobby vědomě lhalo o tomto zákoně. Tvrdili, že by zákon umožnil vznik neoficiálního registru zbraní, přestože právě tomu chce novela zabránit,“ sdělil Obama.

Video Obama kritizoval senátory za odmítnutí zákona o zbraních
video

Obama kritizoval senátory za odmítnutí zákona o zbraních

Čtyři pětiny Američanů chtějí přísnější kontrolu

Zpřísnění zákonů si prezident vytyčil jako jednu z priorit svého druhého funkčního období. Příslušnou kampaň zahájil po prosincové tragédii v newtownské základní škole, kde ozbrojený útočník postřílel 20 dětí a šest dospělých. Obama si po masakru kladl za cíl ještě mnohem přísnější omezení, než předpokládal dnes zamítnutý návrh. „Dnes to byl dost ostudný den pro Washington, ale tahle snaha ještě nekončí,“ prohlásil Obama. Podle posledních průzkumů je pro větší kontrolu prodeje zbraní přes 80 procent Američanů.