Mubarak se vrátil do věznice

Káhira - Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak byl převezen z vojenské nemocnice do věznice. Ve středu o tom rozhodl generální prokurátor, podle jehož názoru je Mubarakův zdravotní stav dost dobrý na to, aby mohl být ve vězení. Mubaraka v květnu čeká obnovený proces, v němž se bude zodpovídat z podílu na smrti více než osmi set demonstrantů při protestech v roce 2011. Právě po nich byl přinucen odstoupit.

Loni byl už za postup proti protestujícím odsouzen k doživotí, avšak odvolací soud letos vyhověl jeho odvolání kvůli procesním pochybením a nařídil celý proces zopakovat podle původní obžaloby. Proces měl začít 13. dubna, ale předsedající soudce tehdy odstoupil a vrátil případ odvolacímu soudu k výběru nového tribunálu. Nový termín byl stanoven na 11. května.

Mubarak se prvního procesu zúčastnil vleže na nemocničním lůžku. Z věznice byl střídavě převážen do nemocnice a šířily se zprávy o jeho zhoršujícím se stavu. 13. dubna se ale objevil v soudní síni sice opět na lůžku, ale zjevně v dobré kondici. Generální prokurátor pak na základě soudu zdravotníků rozhodl Mubaraka převézt zpět do věznice.

Husní Mubarak
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/KHALED ELFIQI

Mubarakův převoz se chystal už ve středu, ale zpozdil se kvůli akci jeho stoupenců. Oblehli večer nemocnici a snažili se převozu zabránit, jeden z účastníků akce se pokusil upálit. Lidé měli v rukou Mubarakovy fotografie a volali „Neopustíme tě, jsme tvé děti“. Blokovali silnici před nemocnicí a policie s nimi vyjednávala, aby cestu uvolnili. Ochranka nemocnice musela zasahovat proti těm, kdo se snažili dostat do areálu přes plot. Jeden z účastníků řekl, že Muslimské bratrstvo, které nyní Egyptu vládne, provádí osobní mstu za to, že Mubarak při sobotním soudním řízení zamával svým stoupencům.

Egyptská agentura MENA oznámila, že Mubarak dorazil do věznice za mimořádných bezpečnostních opatření a byl značně rozrušen. Jeho synové Gamál a Alá, kteří ve věznici rovněž čekají na obnovený proces, se ho snažili uklidnit.