Seznamte se s Joem Bertim. Mužem, který zažil oba americké výbuchy

Boston/Dallas – Doběhl do cíle bostonského maratonu, když nedaleko něj explodovala bomba. Po šťastném shledání s manželkou a kolegy z jeho běžecké skupiny, kteří všichni vyvázli nezraněni, si přál jediné – vrátit se domů a na veškeré výbuchy zapomenout. To se mu však nesplnilo. Joe Berti (43) se o dva dny později stal ve svém domovském Texasu svědkem další mohutné exploze, když vyletěla do povětří továrna na hnojiva v městečku West.

„Nevěřil jsem vlastním očím,“ říká Berti, který před těmito dvěma incidenty nikdy žádný výbuch osobně nezažil. „Ale považuji to za zázrak. Moje žena stála v Bostonu deset metrů od exploze a nemá ani škrábanec,“ dodává Berti.

Cesta texaského amatérského běžce na bostonský maraton začala před pár měsíci, kdy se rozhodl zúčastnit se závodu s charitativní organizací, která pomáhá dětem se vzácnými či neznámými poruchami. Ke konci maratonu Berti cítil, že už mu tělo začíná vypovídat službu, tak zpomalil, ale sám sobě přísahal, že závod dokončí.

„Doběhl jsem na cílovou pásku a o 30 vteřin později jsem slyšel první výbuch. Otočil jsem se a spatřil jsem kouř,“ vypráví. „Okamžitě jsem věděl, že to byla bomba. Pak nastala druhá exploze a já viděl, jak lidé utíkají pryč.“

Berti byl prý ale v tomto okamžiku tak vyčerpaný, že už nikam utéci nedokázal. Bál se, že by mohl být ušlapán, a dělal si také starosti o členy své běžecké skupiny, kteří závod dokončili těsně za ním. Především se však jeho myšlenky upínaly k manželce, protože netušil, kde by mohla být.

Berti se uklidňoval, že bude určitě v pořádku, jelikož mu řekla, že bude čekat v restauraci. „Pak mne ale napadlo: Jenže ona mě nikdy neposlouchá, možná přece jen na mne čekala v cíli!“

Výbuch továrny jej zastihl na dálnici

Amy Bertiová se skutečně nacházela jen pár metrů od prvního výbuchu. Právě vyfotila svého manžela Joea a směřovala k cílové pásce, aby se s ním setkala, když v tu chvíli bomba explodovala. Společně se svou přítelkyní vyvázla bez zranění. Ale ženě stojící těsně vedle Amy střepina utrhla nohu od kolene dolů a všechny prsty na levé ruce. Amy se jí rozhodla pomoci, a když se ženě dostalo lékařského ošetření, zahájila horečné pátrání po manželovi.

Amy Bertiová (vpravo, bezprostředně po bostonské tragédii)
Zdroj: ČTK/AP

Mobilní telefon nebral, nebyl ani v autobuse a ve stanech, kde lékaři ošetřovali zraněné. Asi o hodinu později se manželský pár šťastně setkal v hotelu. V úterý ráno manželé opustili Boston a odcestovali do Texasu ke svým dvěma dcerám ve věku 8 a 11 let s nadějí, že teď se vrátí jejich život k normálu.

Ve středu měl Joe Berti celodenní pracovní schůzku v Dallasu. Když se vracel domů po dálnici Interstate 35 a večer se blížil k městu Waco, zahlédl po své levici obrovský oblak černého kouře. Vzápětí uviděl – a pocítil – svou druhou explozi ve dvou dnech.

„To si snad ze mě někdo dělá legraci!“ pomyslel si prý tehdy. Mohutná síla mu v tu chvíli otřásla autem a na pozadí se objevila gigantická ohnivá koule. Výjev mu připomněl obrázky jaderných explozí.

Berti v tom okamžiku netušil, čeho se vlastně stal svědkem, vzpamatoval se však a scénu si vyfotografoval. „Pak už jsem se jen snažil dostat co nejrychleji pryč, protože mi něco spadlo na střechu auta - nějaké trosky,“ uvedl. Se zatajeným dechem projel dýmem valícím se před ním po dálnici a spěchal domů, aby manželku ušetřil dalších starostí.