Indii šokoval případ znásilněné pětileté holčičky

Dillí - Indická policie zadržela muže podezřelého z únosu a znásilnění pětileté dívky. Tu našli ve čtvrtek téměř v bezvědomí, nyní bojuje o život v nemocnici. Zadržený dvaadvacetiletý mladík byl podle policie její soused. Jde o další z řady případů, které v Indii vyvolaly vlnu protestů proti všeobecně rozšířené kultuře násilí na ženách. V prosinci po brutálním skupinovém znásilnění zemřela studentka medicíny. Před měsícem obletěla svět zpráva o znásilnění švýcarské turistky.

Dívka se ztratila v pondělí, když si hrála před domem svých rodičů ve čtvrti nižší střední třídy v Dillí. Pachatel ji dva dny brutálně znásilňoval a pak se ji pokusil uškrtit.

Policie dnes podle místního tisku zadržela ve státě Bihár souseda rodiny, který je podle ní hlavním podezřelým. Do Biháru odjel vlakem z Dillí a vystopovat se ho povedlo podle signálu jeho mobilního telefonu.

Rodiče už mezitím podali i stížnost na necitlivé chování policie, která podle nich vůbec nechtěla přijmout jejich oznámení, že jim zmizelo dítě. „Nejdřív ji nechtěli zapsat jako pohřešovanou. Když se pak objevila, tak nám policisté řekli, že máme být rádi, že se vůbec našla,“ řekl novinářům otec dívky.

Před nemocnicí, kde holčička v kritickém stavu bojuje o život, se v pátek shromáždil dav protestujících, kteří obviňovali policii, že její zmizení nevyšetřovala odpovídajícím způsobem. Podle místních sdělovacích prostředků byl postaven mimo službu policista, který dal jedné z protestujících facku.

Tento případ následuje jen několik měsíců poté, co Indií i okolním světem v prosinci 2012 otřáslo skupinové znásilnění a zbití studentky v jedoucím autobuse v Dillí, která jeho následkům podlehla. Po celé zemi se začaly konat demonstrace a diskuse o postavení žen v indické společnosti a jejich bezpečnosti.

Indický premiér Manmóhan Singh v prohlášení zveřejněném v pátek večer prohlásil, že ho znásilnění dítěte „hluboce šokovalo“ a vyzval společnost, aby „vykořenila zlo znásilnění a dalších podobných zločinů“.