KLDR přesunula na pobřeží další odpalovací zařízení

Pchjongjang - Severní Korea přesunula na své východní pobřeží další dvě odpalovací zařízení raket krátkého doletu. Oznámila to jihokorejská tisková agentura s odvoláním na informace od armády. Ta přesuny zjistila ze satelitních snímků. Jde o rampy pro rakety Scud s maximálním dosahem 600 kilometrů, tedy výrazně nižším, než už dříve umístěné střely Musudan. Jižní Korea se obává, že severní soused rakety odpálí v rámci testu.

Severní Korea přesunula na své východní pobřeží další dvě odpalovací zařízení raket krátkého doletu. „Armáda bedlivě sleduje nové přípravy KLDR na raketový odpal,“ uvedl nejmenovaný vojenský zdroj. KLDR začátkem dubna do stejné oblasti přesunula dvě rakety středního doletu Musudan a rozmístila tu sedm mobilních odpalovacích zařízení.

Jižní Korea a její spojenci čekají v posledních týdnech stoupajícího napětí na Korejském poloostrově, že Pchjongjang uskuteční odpal nějakého druhu rakety. Původně se spekulovalo, že by mohl odpálit raketu či rakety v rámci oslav 101. narozenin svého zakladatele Kim Ir-sena 15. dubna. Když se nic nestalo, zvažuje se nyní jako možné datum výročí založení severokorejské armády 25. dubna.

KLDR nesouhlasí s uvalením sankcí

Severní Korea zesílila hrozby a rétoriku poté, co na ni Rada bezpečnosti OSN uvalila nové sankce za únorový jaderný test. Předtím se Pchjongjang dočkal zpřísnění sankcí za prosincový start rakety, která podle KLDR vynesla na oběžnou dráhu družici. Kritici míní, že takzvaný vesmírný program je jen zástěrkou pro vývoj technologie raket dlouhého doletu schopných nést jadernou hlavici. Jak jaderné testy, tak zkoušky raket Severní Koreji zakazují rezoluce RB OSN.

V posledních dnech se napětí poněkud zmírnilo, když KLDR začala mluvit o dialogu s USA a Jižní Koreou, byť s podmínkami. V sobotu ale Pchjongjang zopakoval, že se nikdy nevzdá jaderných zbraní.