Do Dreamlinerů montují nové baterie, od června se bude létat

New York - Americký výrobce letadel Boeing dnes zahájil instalace nových systémů ochrany baterií do letounů 787 Dreamliner. První stroje budou připraveny do běžného provozu zhruba za týden, předtím ale musejí jejich provozovatelé opravená letadla důkladně odzkoušet. Od poloviny ledna Dreamlinery s cestujícími nelétají kvůli několika případům přehřátí baterií a jejich vznícení.

Boeing začal s instalací baterií v Japonsku u pěti strojů tamní letecké společnosti All Nippon Airways (ANA), která dodala tento model jako první. Experti týmu pracují na čtyřech letištích v Japonsku. ANA na květen plánuje s opravenými letadly 100 až 200 okružních zkušebních letů. Od června počítá s jejich vrácením na linky.

ANA má 17 Dreamlinerů a je jejich největším provozovatelem na světě. Dalších sedm nejmodernějších letounů Boeingu vlastní místní konkurent Japan Airlines, po šesti mají americká United Airlines a Air India. V Evropě je zatím jedinou společností, která provozuje Dreamliner, polská LOT.

DreamlinerDreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. Použití polymerů vyztužených uhlíkovými vlákny výrazně snížilo hmotnost stroje, který je i díky novým motorům zhruba o pětinu úspornější než jiná podobně velká letadla. Problém ale představují moderní lithium-iontové baterie, které jsou sice schopny uchovat větší objem energie, hrozí jim ale příliš rychlé vybití a vzplanutí.


Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v pátek schválil u letounů Boeing 787 Dreamliner nový systém ochrany baterií před vznícením. To byl zásadní krok k tomu, aby se nová vlajková loď výrobce letecké techniky vrátila ke komerčním letům. Odstavení Dreamlinerů stálo Boeing už kolem 600 milionů dolarů (11,9 miliardy Kč). FAA v polovině ledna po sérii incidentů s poruchou baterií zakázal provoz všech padesáti letounů Boeing 787 Dreamliner na světě. Úřad nyní schválil podrobný návrh změn, což umožnilo Boeingu vypracovat harmonogram oprav pěti desítek letadel vlastněných osmi leteckými společnostmi ve světě.

FAA by měl tento týden vydat nařízení, které po výměně baterií oficiálně povolí lety Dreamlinerů s cestujícími. Rozhodnutí amerického úřadu bez námitek podpoří i jeho evropský protějšek. Evropský úřad pro leteckou bezpečnost plánuje přijmout stejná opatření jako FAA, řekl mluvčí úřadu.