V Madurově vládě Chávezův zeť

Caracas - Přepočítání hlasů z prezidentských voleb ve Venezuele podle volební komise nijak neovlivní vítězství Nicoláse Madura. Jeho vyzyvatel a opoziční vůdce Henrique Capriles přitom vkládal do přepočítání velké naděje. Maduro zvítězil o pouhých 267 tisíc z celkem odevzdaných patnácti milionů hlasů. Nový prezident dnes přitom oznámil, kdo bude zastávat klíčové pozice v jeho vládě.

„Naším cílem je ověřit, jestli systém fungoval. Nechceme, aby se to změnilo v nějaké veřejné napadání výsledků,“ uvedla šéfka volební komise Sandra Oblitasová. „Je to stejné jako kdykoliv v minulosti. Když Národní volební rada oznámí výsledky, znamená to, že jsou nezvratné,“ dodala s tím, že by tedy neměla existovat žádná falešná očekávání. Zvrátit výsledek hlasování by podle ní mohl pouze nejvyšší soud.

Venezuelská Národní volební rada přepočítává 46 procent hlasů odevzdaných v nedělních volbách. Částečně tak ustoupila nátlaku Caprilese, který požadoval přepočítání všech hlasů. Přepočítání by mělo trvat asi měsíc.


Nicolás Maduro v prezidentských volbách zvítězil o pouhých 267 000 z celkového počtu 14,9 milionu odevzdaných hlasů. Tato čísla nezahrnují více než 100 000 hlasů ze zahraničí, přičemž při volbách loni v říjnu 90 procent Venezuelanů v zahraničí hlasovalo pro opozičního vůdce Caprilese. Tehdy ještě kandidoval proti Hugu Chávezovi.

Maduro dnes oznámil, kdo bude v jeho vládě. Do resortu financí a energetiky vybral Chávezovy stoupence. Místopředsedou vlády, kterou řídí prezident, se stal Chávezův zeť Jorge Arreaza, který byl v původní vládě ministrem pro vědu. Energetiku bude mít na starost bývalý mluvčí a ministr Chávezovy vlády Jesse Chacón. Novým ministrem financí bude Nelson Merentes, bývalý prezident centrální banky.