Japonští ministři navštívili svatyni a rozezlili Jižní Koreu

Soul – Jihokorejská vláda se zlobí na japonské ministry, kteří navštívili tokijskou svatyni Jasukuni, jež je bolestivou připomínkou japonské okupace. Jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-se proto zrušil oficiální cestu do Japonska.

Návštěva tří japonských ministrů rozjitřila staré rány ve vztazích Japonska a Jižní Koreje. Ministr financí a zároveň místopředseda vlády Taró Aso a další dva vládní ministři o víkendu zavítali do svatyně Jasukuni, kterou sousední země vnímají jako symbol japonského militarismu. Kromě 2,5 milionu válečných obětí je tady uctěno totiž i 14 odsouzených válečných zločinců. 

Japonský premiér Šinzó Abe, který se neskrývá svým nacionalismem, sice sám přímo do svatyně nezavítal, ale obětoval u příležitosti svátku jara šintoistické svatyni posvátný dřevěný objekt masakaki.

„Odlet ministra zahraničí Jong Pjong-sea do Tokia, kde se měl setkat se svým protějškem Fumiem Kišidou, byl zrušen jako odvetné opatření,“ oznámilo v reakci jihokorejské ministerstvo zahraničí. „Jižní Korea odsuzuje tyto anachronické návštěvy, které oslavují invazi, jež způsobila četné ztráty a utrpení sousedům Japonska,“ dodalo v komuniké ministerstvo.

Svatyně Jasukuni

… je šintoistická svatyně v Tokiu. Je věnována památce vojáků a civilistů, kteří zemřeli v boji za Japonské císařství. Svatyni postavil císař Meidži v roce 1869. Postupně se ale stala nejvýznamnější svatyní pro japonské válečníky. Kromě 2,5 milionu vojáků jsou tady uctěni i někteří váleční zločinci z druhé světové války, což dodnes vyvolává kontroverze.


Návštěvy svatyně Jasukuni vyvolávají opakovaně rozhořčení v zemích, které byly obětí japonské válečné agrese, jako je Čína nebo Jižní a Severní Korea. Japonsko totiž okupovalo Korejský poloostrov od roku 1910 do roku 1945 a části Číny v letech 1931 až 1945. Během druhé světové války pak bylo Japonsko součástí osy Berlín–Řím–Tokio a spáchalo na okupovaných územích řadu zločinů.

Japonská vláda oznámila, že návštěva ministrů byla soukromá a tudíž by neměla ovlivnit vzájemné vztahy. S kritikou se ozvala i čínská média. V čínském Lidovém deníku se píše: „Nezáleží na tom, jakou formou je Jasukuni uctívána. Podporuje to přetrvávající špatný pohled (Japonska) na historii a zasazuje to mocnou ránu míru a stabilitě v Asii.“ Čínský deník Global Times podotkl, že uctívání svatyně je důkazem, že Japonsko je „buřičem a provokatérem mezi asijskými zeměmi“.