Francie bojuje s prostitucí: Lesk a bída kurtizán

Paříž – Zatímco v některých evropských zemích je prostituce legální, jinde se naopak přitvrzuje a každého, koho chytí při placení za sexuální služby, čeká pořádná pokuta. Tímto směrem se teď chce vydat Francie a v zemi se kvůli tomu strhla vášnivá debata. Počet prostitutek v ulicích francouzských měst se blíží dvaceti tisícům; většinu jich odhadem tvoří cizinky a až devadesát procent z nich je k tomu přinuceno násilím nebo vydíráním.

O prostituci se říká, že je to nejstarší řemeslo, a o Paříži se zase mluví jako o městu lásky. Právě láska je v metropoli nad Seinou velký byznys. Své by o tom mohla vyprávět bývalá call girl Shanah, která jako profesionální společnice pracovala osm let. Bývalá prodavačka v butiku hovořící několika jazyky se ke své profesi dostala náhodou, když za ní jednou přišel muž, který se pak stal jejím milencem a platil jí drahé výlety do Londýna nebo Ženevy. Shanah trávila spoustu času v luxusních hotelech. Mezi její zákazníky patřili podnikatelé, právníci a celebrity. „Nejdřív jdete ven na jídlo a pak přijde ten magický moment. Tehdy jsem si ta setkání opravdu užívala,“ vzpomíná dívka.

Zábava podle ní skončila, když vláda prezidenta Nicolase Sarkozyho zakázala veškerou propagaci prostituce. Nevěstince jsou zakázané a prodej sexu přímo na ulici se netoleruje. Byznys se pak přesunul na internet do rukou ilegálních gangů. Shanah si musela najít pasáka a přijímat klienty, které jí vybíral.

Shanah, bývalá call girl:

„Chování klientů se drasticky změnilo. Byli velmi hrubí a chtěli jít hned na věc. Neměli vůči nám žádný respekt.“


Shanah vyhledala pomoc, až když ji pasák zbil tak, že skončila v nemocnici. O svých klientech svědčila u soudu, bojí se ale říct všechno ze strachu z odvety. Z obchodu se sexem se chce vymanit a hledá si jinou práci - co nejdál od pozlátka luxusních hotelů.

Francie předstírá, že prostituce neexistuje, a je to právě násilí vůči prostitutkám, které pomáhá udržet pravdu pod pokličkou. Podle Společnosti proti kuplířství je třeba ženám dodat sebevědomí, protože jsou často tak ponižovány, že ztratí veškerou sebeúctu a uvěří tomu, že nemají žádná práva. Dokud se francouzským úřadům nepodaří zastavit kuplířské gangy, budou prostitutky potřebovat lepší ochranu. Stále pracují v ilegalitě, a nároky na sociální péči tak pro ně nepřipadají v úvahu.

Video Život prostitutky ve Francii
video

Život prostitutky ve Francii

Násilí v obchodu se sexem vyplulo na oči veřejnosti, když vypukl skandál okolo bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna. K obvinění ze znásilnění pokojské v New Yorku se přidalo podezření, že napomáhal kuplířům a že zneužil svého společenského postavení. Kuplířský gang měl působit v hotelu Carlton v Lille. Nejméně dvě hotelové prostitutky označily Strausse-Kahna jako svého klienta, který prý jejich služeb využíval v letech 2010 a 2011 ve Francii a v USA. Za ženy platili dva jeho přátelé, podnikatelé pak vynaložené peníze uváděli jako výdaje svých společností. To Francouze šokovalo, i když sám Strauss-Kahn popírá, že by o tom věděl.