Plán útoku na kanadskou železnici prý vzešel z al-Káidy v Íránu

Toronto - Kanadská policie a výzvědné služby zmařily chystaný teroristický útok na osobní vlak nebo trať v širší oblasti Toronta. Terčem útoku měly být spoje, které provozuje americká železniční společnost Amtrak nebo kanadská Via Rail. Podle kanadské policie podporovala útok al-Káida, konkrétně její íránské „elementy“. K dopadení mužů pomohl policistům tip od kanadské muslimské komunity, napsala agentura AP.

Zdroj: ISIFA Autor: Scott Olson/Getty Images

V souvislosti s případem byli ve dvou největších kanadských městech zatčeni dva muži ve věku 30 a 35 let. Nejde o kanadské občany, oba však v zemi podle policie strávili „významnou dobu“. Podle informací AP pochází jeden z Tuniska, druhý je občanem Spojených arabských emirátů.

Instrukce prý muži dostávali od „elementů“ al-Káidy v Íránu. Není však prý důvod se domnívat, že byl plánovaný útok nařízen íranským teokratickým režimem. Útok byl „určitě ve fázi plánování, ale ne bezprostředně hrozící“, citovala policii agentura Reuters. Podle policistů byli muži ve stadiu sledování tratí a vlaků, po němž měl následovat útok. „Toto je první známý plán na útok al-Káidy v Kanadě,“ řekl na tiskové konferenci policejní důstojník Doug Best. Mluvčí íránského zastoupení při OSN v prohlášení v reakci na policejní informace uvedl, že al-Káida v zemi neoperuje. „Důrazně a kategoricky odmítáme jakékoli spojování s touto událostí,“ uvádí se v prohlášení.

Podle expertů na islamistický terorismus je převážně sunnitská al-Káida v Íránu přítomna pouze tajně a její vztahy s vedením šíitské země nejsou nijak dobré. „Íránský režim držel některé z těchto elementů v domácím vězení,“ řekl AP někdejší pracovník CIA Bruce Riedel, podle nějž je organizace přítomna v Íránu nejméně od roku 2001, přičemž ani ona, ani Teherán o tom veřejně nemluví.

Stopa díky muslimské komunitě

Vyšetřování plánovaného útoku se vedle kanadských bezpečnostních složek účastnila také americká FBI. K dopadení obviněné dvojice pomohl policii tip od muslimské komunity. Podle jejích členů jde o důkaz toho, že většina kanadských muslimů si přeje žít v této zemi v klidu.

Podezřelí podle úřadů nemají nic společného s atentátem při Bostonském maratonu z minulého týdne. Zatýkání předcházelo odhalení, že kanadští občané se podíleli na lednovém útoku islamistů na plynárenský podnik v Alžírsku. V roce 2006 byla v okolí Toronta zatčena skupina více než tuctu mužů obviněných z plánování pumových útoků na různé cíle v Kanadě.