Majitel továrny na hnojiva ve Westu čelí obvinění z nedbalosti

West - Majitel továrny na hnojiva v texaském městě West, při jejímž výbuchu minulý týden zahynulo nejméně 14 lidí a dalších 200 bylo zraněno, byl zažalován několika pojišťovnami a jednou místní ženou, která kvůli výbuchu přišla o bydlení i všechen svůj majetek. Společnost Adair Grain je v žalobách viněna z nedbalosti při provozu továrny.

Zdroj: ISIFA Autor: Paul Moseley/Fort Worth Star-Telegram/MCT via Gett

„(Firma) vytvořila neúnosně nebezpečné podmínky, které vedly k požáru a explozi,“ píše se v žalobě, kterou podaly pojišťovny v zastoupení některých jednotlivců, dvou kostelů a několika podniků. Vyšetřovatelé zatím neoznámili, co požár a explozi továrny způsobilo.

Další žalobu podala svobodná matka, která přišla o byt a veškerý svůj majetek. Podle žaloby navíc utrpěla fyzická zranění a duševní újmu. Mluvčí firmy Adair Grain a jejího majitele Donalda Adaira se k žalobám odmítl vyjádřit. „Soustředíme se na hledání faktů a pomoc úřadům při vyšetřování,“ uvedl.

Výbuch továrny na hnojiva v texaském Westu
Zdroj: ISIFA
Autor: Erich Schlegel/Getty Images

Vyšetřovatelé na místě exploze nenašli žádné důkazy o případném kriminálním činu. Důvod požáru, po němž v krátké době následovaly tři ničivé exploze, ale experti zatím neznají.

Podle Reuters zástupce šéfa texaských hasičů Kelly Kistner pouze vyloučil, že by za jeden z výbuchů mohl železniční vagon naplněný extrémně nebezpečným dusičnanem amonným, který se při jedné z explozí převrátil na bok. Většina jeho nákladu podle všeho zůstala nepoškozená.

Stále se ale spekuluje o tom, že třaskavá látka uskladněná jinde v továrně mohla být příčinou explozí. Ve zdevastovaném areálu dál pracují vyšetřovatelé.