Odkývala, ale nečetla: Posmrtně vychází autorizovaná biografie Železné lady

Londýn - V Británii vychází dlouho očekávaná autorizovaná biografie bývalé ministerské předsedkyně Margaret Thatcherové, s níž se před týdnem rozloučila Británie okázalým pohřbem. Kniha vzbudila obrovskou pozornost především proto, že Železná lady předala jejímu autorovi veškerou soukromou i vládní korespondenci - a výslovně si přála, aby kniha vyšla až po její smrti.

Thatcherová Brity rozdělovala a rozděluje i po své smrti. Buď ji milovali, anebo nenáviděli, zákulisí jejího života ale znali jen její nejbližší. To teď mění právě osmisetstránkový první díl jejího autorizovaného životopisu, který vychází na základě jejího přání posmrtně. Jeho autorem je bývalý šéfredaktor deníku Daily Telegraph Charles Moore, který premiérku znal velmi dobře. Ví se, že kniha byla sjednána s nakladatelem asi před pěti lety a baronka ji nečetla, byť k jejímu vydání dala osobně svolení. Její přátelé a známí tak mohli mluvit otevřeně - co o ní řekli, se nikdy nedozvěděla. Moore měl navíc přístup do soukromého archivu Thatcherové a k dokumentům jejího kabinetu, které podléhají utajení po dobu třiceti let. Britské noviny začaly publikovat úryvky z nové knihy už pár dní po pohřbu.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

„Je ohromné a překvapivé, že se nikdy nezeptala, co o ní píšu,“ prohlásil autor knihy Charles Moore. A co v memoárech vlastně stojí? Autor tu třeba popisuje, jak Železná lady plakala při válce o Falklandy: "Denis Thatcher vkročil do ložnice, kde jeho žena seděla na posteli a naříkala: 'Ó ne, ne. Další loď. Všichni mí mladí muži!' Sedl si k ní a řekl: 'Taková je válka, lásko. V jedné jsem byl, takže to vím.'" Při válce s Argentinou podle svědectví neuměla Thatcherová číst vojenské mapy, a tak hlavní slovo přenechala armádě.

První láska Margaret Thatcherové - voják Tony
Zdroj: telegraph.co.uk
Autor: ČT24

Kniha nevynechává ani soukromí britské premiérky. Zmiňuje se třeba o její první lásce během studií na Oxfordu, voják Tony jí ale nakonec poslal k vodě. Jiný skotský nápadník jí třeba daroval kabelku a ona ho pak dohodila své sestře. „Měla tři partnery, o nichž nikdy nikdo neslyšel. Upřímně řečeno, celou dobu je zatloukala,“ podotýká Moore.

V Downing Street podle knihy Thatcherová způsobila rozruch, když úředníky ještě po svém labouristickém předchůdci nevyhodila. A když jí napsal prodejce květin, že ho supermarkety decimují slevami, zvolila ho za svého výhradního dodavatele. Teď pomáhá knihkupcům: Prodej knih o baronce Thatcherové jen v britské metropoli stoupl od pohřbu až o 800 procent.

Prodej knih o Thatcherové jen v Londýně stoupl od pohřbu až o 800 procent
Zdroj: ČT24

Železná lady napsala sama svůj životopis v několika verzích. Vydala celkem tři, první byla Léta v Downing Street (tři roky po jejím odchodu z úřadu v roce 1993), pak Cesta moci o dva roky později a do třetice Statecraft (česky jako Umění vládnout) v roce 2002. Kromě autorizovaného životopisu od Moora jsou k mání také další díla od jiných autorů. Například bývalá členka její vlády Gillian Shephardová napsala knihu Práce s Margaret Thatcherovou, která vyšla v polovině března, a vyjde i další životopis od Robina Harrise.