Soul navrhl Pchjongjangu jednání o obnově práce v Kesongu

Soul - Jihokorejská vláda chce s Pchjongjangem formálně jednat o obnově práce v průmyslové zóně Kesong, kterou KLDR počátkem dubna uzavřela. Návrh je první výzvou k přímým rozhovorům od doby, kdy Severní Korea pohrozila jaderným útokem. Soul ale dal zároveň Pchjongjangu ultimátum, které zřejmě KLDR popudí. V prohlášení jihokorejské vlády se uvádí, že pokud Severní Korea na návrh k jednání nepřistoupí, bude to mít „vážné následky“. Komunistický režim si dnes zároveň připomíná 81. výročí od založení Korejské lidové armády. Soul se obává, že by u této příležitosti mohl Kim Čong-un chtít otestovat raketu Musudan.

Návrh na zahájení rozhovorů předložil Pchjongjangu jihokorejský ministr pro sjednocení Ju U-ik. Mluvčí ministerstva oznámil, že „vláda se rozhodla formálně vyzvat Severní Koreu k jednání. Pokud KLDR odmítne, budeme postaveni před závažné rozhodnutí,“ řekl mluvčí, aniž by povahu tohoto rozhodnutí upřesnil.

Průmyslový park Kesong byl posledním pojítkem mezi oběma částmi poloostrova. Severní Korea ale počátkem dubna zabránila jihokorejským pracovníkům ve vstupu do oblasti a zablokovala dodávky surovin a potravin. V Kesongu zůstalo asi 180 jihokorejských občanů, jimž pravděpodobně docházejí zásoby. Všech 53 tisíc severokorejských dělníků, kteří v Kesongu pracovali, z průmyslové zóny odešlo.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Výročí založení severokorejské armády by mohlo být příležitostí k otestování raket

Severokorejský komunistický režim si dnes připomíná 81. výročí od založení Korejské lidové armády. Jihokorejský soused se proto obává, že by KLDR u této příležitosti mohla otestovat raketu Musudan. „Ty rakety jsou připraveny, je jich připraveno minimálně pět na východním pobřeží Severní Koreje. Očekávalo se, že k testu dojde už při výročí narození Kim Ir-sena, zakladatele země. Zatím k tomu nedošlo, ale dnes je další obrovská příležitost,“ upřesnil zpravodaj České televize Tomáš Etzler.

Komentátor Milan Slezák v rozhovoru pro ČT24 připomněl, že o případném vypuštění rakety se hovořilo i před několik dny u příležitosti 101. vyýročí narození Kim Ir-sena.

Video Komentář Milana Slezáka
video

Komentář Milana Slezáka