Z trosek textilky zachranáři vytáhli už 251 obětí

Dháka - V troskách osmipodlažního domu v Savaru nedaleko bangladéšské Dháky zemřelo nejméně 251 lidí, převážně žen. Dalších minimálně 1500 osob je zraněných. Záchranářům se dnes podařilo pod troskami objevit 41 živých lidí. V době kolapsu bylo v komplexu asi dva tisíce lidí. Podle bangladéšských úřadů tragédii zavinilo zřejmě nekvalitní provedení stavby, jde o nejhorší průmyslovou katastrofu v dějinách Bangladéše.

Záchranářům se zatím podařilo z trosek objektu Rana Plaza, který spadl na dháckém předměstí Savar, vyprostit přes 2000 lidí. Kolem 1500 z nich utrpělo různě závažná zranění a lékaři v Dháce si stěžují, že nemocnice nezvládají příliv pacientů. Podle sdružení bangladéšských oděvních společností závody v budově zaměstnávaly 3122 osob, není ale jasné, kolik z nich bylo v době neštěstí na místě.

Uvnitř budovy byly textilní dílny, dodávající zboží pro světové oděvní řetězce, a nákupní středisko. Dům se podle záchranářů složil jako domeček z karet a bilance, která nejprve uváděla 25 mrtvých, od té doby vytrvale stoupá. 

Záchranné práce nebyly přerušeny ani v nočních hodinách. Před zhroucenou budovou se dnes shromáždily tisíce lidí, kteří - mnohdy s fotografiemi svých blízkých v rukou - očekávají nové zprávy o osobách, jež nadále zůstávají nezvěstné.

Záchranářské práce po zřícení budovy v Bangladéši
Zdroj: ČTK/AP
Autor: A.M. Ahad

Majitelé komplexu podle dostupných informací nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla v úterý zjištěna trhlina ve zdi. Policie nařídila po zjištění vady evakuaci objektu. Výzvu uposlechla kupříkladu jedna z bangladéšských bankovních společností, která měla v budově kanceláře, většina firem ale poslala své zaměstnance další den normálně do práce.

/*json*/{"map":{"lat":23.846331889339,"lng":90.257481336594,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":23.846179788556,"lng":90.257642269135,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Příčinou zřícení domu byly patrně stavební nedostatky. Dhácký úřad pro rozvoj města podal žalobu na majitele budovy kvůli vadné konstrukci a zažaloval také pět oděvních závodů a majitele budovy, že způsobili smrt desítek lidí. Bangladéšský ministr vnitra Madžudín Khan Alamgir během prohlídky místa slíbil, že viníci budou potrestáni.

Neštěstí, k němuž došlo pouhých pět měsíců po požáru v textilní továrně na jiném dháckém průmyslovém předměstí, který si vyžádal přes stovku obětí, může poškodit pověst Bangladéše jako zdroje levného textilního zboží využívaného hojně evropskými a severoamerickými firmami. V bangladéšském textilním průmyslu je zaměstnáno asi 3,6 milionu lidí a země je druhým největším vývozcem oblečení na světě. K tomu jí dopomohla především levná pracovní síla - někteří dělníci zde pracují za pouhých 37 dolarů (735 korun) měsíčně.

Zřícení osmipodlažní budovy na předměstí Dháky je druhým nejhorším svého druhu v novodobé historii. Nejvíce obětí si podle dostupných údajů vyžádalo zřícení pětiposchoďového obchodního domu v Soulu, v jehož troskách v červnu 1995 zahynulo 501 lidí.