Do dvou let zastíní Černobyl nový sarkofág

Kyjev - Jadernou elektrárnu Černobyl zakryje nový sarkofág už za necelé dva roky. Oznámily to ukrajinské úřady, které se zabývají jadernou bezpečností. Od výbuchu v Černobylu a úniku radiace uplyne zítra 27 let. Místo je sice zapečetěné betonovým krytem, jenže ten je v rozkladu a drolí se, elektrárna proto potřebuje nový.

„Nový a bezpečný sarkofág bude hotový v roce 2015 a všechny vás sem na toto místo v roce 2015 zvu, abyste si ho mohli prohlédnout,“ ujistil technik jaderné bezpečnosti Oleksandr Novikov. 

Čtvrtý reaktor v Černobylu explodoval v dubnu 1986 a radioaktivita z jeho nitra se rozšířila do rozsáhlých oblastí severovýchodní a severní Evropy. Výbuch bezprostředně usmrtil 31 lidí a tisíce dalších zahynuly na choroby vyvolané vysokou radiací. 

Poškozený reaktor v Černobylu má překrýt ocelový kryt
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Po nehodě byl narychlo postaven provizorní sarkofág, který je tam doteď. Kdyby se současný kryt rozpadl a ztratil svou schopnost těsnit a stínit, vzniklo by značné riziko nejen pro okolní obyvatele. A proto už několik let pokračují práce na budování nového krytu. Ten bude vážit více než 30 tisíc tun. Obří konstrukce zatím roste asi 250 metrů od zničeného čtvrtého bloku elektrárny, aby se zmírnil dopad radiace na dělníky. Až bude hotový, přesune se na místo nehody.

Video Telefonát Miroslava Karase
video

Telefonát Miroslava Karase