Nervozita v Dháce: Příbuzní zasypaných lidí se střetli s policií

Dháka - Na předměstí bangladéšské metropole Dháky se dnes střetly tisíce demonstrantů s policií na místě, kde se ve středu zřítila osmipodlažní budova, v níž byly převážně textilní dílny. Policisté zasahovali proti nespokojencům slzným plynem, gumovými projektily a obušky. Při srážkách utrpělo zranění asi 50 lidí. Z trosek domu vytáhli záchranáři již 304 mrtvých a 1 500 zraněných. Přes tři stovky lidí se stále pohřešují.

Záchranné týmy od čtvrtka vyprostily z ruin i 45 přeživších. „Zachránili jsme 45 lidí, z nichž 41 bylo na stejném místě. Jsou živí,“ řekl policejní důstojník Ahmad Ali. „Lokalizovali jsme ještě 20 až 25 dalších přeživších, ale je velmi složité se k nim dostat,“ dodal. Ze sutin je prý slyšet, jak uvěznění lidé prosí o záchranu.

Do nonstop záchranných prací se zapojili i vojáci, hasiči a členové pohraniční stráže, kteří chtějí ve svém úsilí vytrvat minimálně do soboty. Čas pro záchranu se však rychle krátí.

Dnešní nepokoje podnítilo dlouhé čekání rodinných příslušníků zavalených lidí na jejich vyproštění i rozhodnutí policie zatlačit tisíce příbuzných a přihlížejících dál od budovy. Záchranáři si totiž stěžovali, že jim okolostojící davy komplikují práci. „Chceme jít do budovy a lidi, co jsou ještě uvnitř, najít. Jestli je brzy nevyprostíme, zemřou,“ naléhal Šahinur Rahmán, jehož matka je mezi nezvěstnými.

Novináři a přihlížející prchají z obavy před dalším pádem trosek od zřícené budovy
Zdroj: ČTK/AP
Autor: KEVIN FRAYER

Majitele textilky popravit, žádá dav

Protesty se postupně rozšířily také do dalších částí hlavního města. Demonstranti zaútočili na továrny, převraceli automobily a pálili v ulicích pneumatiky. Nespokojenci kritizují špatné bezpečnostní podmínky v textilních továrnách a někde si žádají jejich uzavření. „Požadují také zatčení a popravu majitelů textilních závodů a budovy, která se zřítila v Savaru,“ prohlásil jeden ze zasahujících policistů.

Majitelé komplexu, který se ve středu zřítil, podle dostupných informací nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla o den dříve zjištěna trhlina ve zdi. Dhácká policie identifikovala jako majitele budovy vůdce mládežnického křídla vládnoucí Lidové ligy. Podle premiérova poradce se ale dotyčný „vytratil neznámo kam“.

V neděli se bude stávkovat

Desítka bangladéšských odborových organizací dnes vyhlásila na neděli stávku pracujících v textilních továrnách po celé zemi. Neděle je v převážně muslimském Bangladéši pracovním dnem.

Neštěstí v Savaru je nejhorší průmyslovou katastrofou v dějinách Bangladéše. Zřícení domu, k němuž došlo pouhých pět měsíců po požáru v textilní továrně na jiném dháckém průmyslovém předměstí, který si vyžádal přes stovku obětí, může poškodit pověst Bangladéše jako zdroje levného textilního zboží využívaného hojně evropskými a severoamerickými firmami.

Muž zachráněný z trosek budovy v Dháce
Zdroj: ČTK/AP
Autor: KEVIN FRAYER