Policie v Dháce zatkla šéfy a projektanty zřícené dílny

Dháka - Bangladéšská policie zatkla celkem čtyři lidi kvůli zřícení osmipodlažní budovy na předměstí Dháky. Zatčeni byli dva šéfové textilních dílen a dva projektanti budovy. Největší průmyslová katastrofa v dějinách Bangladéše si vyžádala už nejméně 340 mrtvých. Majitel budovy je údajně na útěku a kvůli obavám, že uprchne ze země, jsou v pohotovosti pohraničníci a letištní úřady.

„Zadrželi jsme prezidenta dílen New Wave Buttons a New Wave Style Bazluse Samada, a výkonného šéfa jedné z těchto dílen Tapaše Mahmudura Rahamana,“ prohlásil náměstek šéfa dhácké policie.

Policie oba muže zadržela poté, co premiérka Bangladéše šajch Hasína Vadžídová v pátek uvedla, že zaměstnanci se museli ve středu na příkaz šéfů vrátit do práce i přesto, že den předtím se na budově objevila trhlina. „Ti, kdo jsou do toho zapleteni, ti, kdo najali dělníky, aby tam pracovali, musí být potrestáni,“ slíbila premiérka.

Vládní představitelé zároveň pohrozili dalšími důsledky tragédie. „Každý, kdo na tom má podíl - včetně architekta, projektanta a stavitelů - bude zatčen za to, že postavili tuto závadnou budovu,“ varoval náměstek bangladéšského ministra vnitra Šamsul Huk.

Jako zázrakem záchranáři ze sutin stále vytahují živé. Během dneška, tedy více než 72 hodin od zhroucení budovy, zatím vyprostili dalších 20 přeživších a pracují na záchraně dalších 15 lidí uvězněných pod haldou zborceného betonu. Uvízlí lidé dostávají sušené jídlo, balenou vodu a kyslík. Dosud se podařilo záchranářům vyprostit zhruba 2 500 lidí. Více jak polovina z nich ovšem utrpěla zranění. Stále se navíc pohřešuje ještě asi 900 lidí.

V pátek se na místě neštěstí střetly tisíce demonstrantů s policií. Nepokoje podnítilo dlouhé čekání rodinných příslušníků zavalených lidí na jejich vyproštění i rozhodnutí policie zatlačit tisíce příbuzných a přihlížejících dál od budovy.

Protesty se postupně rozšířily také do dalších částí hlavního města. Demonstranti kritizovali špatné bezpečnostní podmínky v textilních továrnách a někde si žádají jejich uzavření. „Požadují také zatčení a popravu majitelů textilních závodů a budovy, která se zřítila v Savaru,“ uvedl jeden ze zasahujících policistů.

Dhácká policie identifikovala jako majitele budovy vůdce mládežnického křídla vládnoucí Lidové ligy. Ten se ale podle premiérčina poradce „vytratil neznámo kam“.

Muž zachráněný z trosek budovy v Dháce
Zdroj: ČTK/AP
Autor: KEVIN FRAYER

Zřícení domu by mohlo poškodit pověst Bangladéše jako výrobce levného textilního zboží pro firmy z Evropy nebo Severní Ameriky. Bangladéš je druhým největším vývozcem oblečení na světě.

Osmipatrový dům se zřítil pět měsíců po požáru v textilní továrně na jiném dháckém průmyslovém předměstí, při němž zahynulo více než 100 lidí. Organizace Human Rights Watch upozornila, že bangladéšské ministerstvo práce má jen 18 inspektorů, kteří musejí kontrolovat tisíce textilních dílen, sídlících především na předměstí Dháky.

Video Neštěstí v Dháce - Policie zatkla 4 lidi
video

Neštěstí v Dháce - Policie zatkla 4 lidi