11. září znovu promluvilo. V New Yorku našli podvozek z letadla

New York – I dvanáct let od teroristického útoku na Světové obchodní centrum (WTC) vydává New York nová svědectví o 11. září. V blízkosti místa, kde stála tzv. dvojčata, se podařilo najít kus podvozku z letadla, které do jednoho z mrakodrapu WTC s největší pravděpodobností naletělo při útoku al-Káidy. Nález dnes oznámila newyorská policie. Kus podvozku byl vklíněn mezi dvěma nižšími budovami, vedle místa budoucího sídla newyorské mešity.

Mluvčí policie Paul Browne sdělil, že na kusu nalezeného kovu je jasně viditelné identifikační číslo letounu Boeing. Zkroucený a zrezivělý kus kovu se zbytky kabelů je dlouhý asi 1,5 metru, široký 0,9 metru a silný půl metru.

Objekt našli ve středu stavební inspektoři, kteří zde zkoumali pozemek pro stavbu plánovaného islámského komunitního centra. „Když se podíváte, jak stísněný je prostor, uvědomíte si, jaký chaos byl tehdy na ulicích. Myslím, že je to pochopitelné, že se podvozek dosud nenašel. Nepřekvapuje mě to. Mezi domy je mezera necelého půl metru, neprobíhaly tu žádné rekonstrukce, žádné velké odklízení,“ uvedl komisař newyorské policie Ray Kelly.

Policie nyní oblast uzavřela a poslala do ní své lékaře pro případný nález lidských ostatků. „Až poté se rozhodne, jak kov z místa odstraníme,“ dodává Kelly.

V New Yorku se totiž stále ještě nacházejí pozůstatky odpadu a lidských těl po náletu letadel na běžných linkách do „dvojčat“. Útok islamistů, kteří se těchto letadel zmocnili, tehdy zabil téměř 3 000 lidí. Policejní lékaři tak tento měsíc sdělili, že v odpadu převezeném z Manhattanu před lety na skládku na Staten Island se nalezly ostatky 39 možných obětí útoků. Od roku 2006 se díky mravenčí práci policejních expertů podařilo identifikovat 34 nových obětí.

Video Reportáž o nálezu z 11. září
video

Reportáž o nálezu z 11. září