Dreamlinery se vrací na oblohu, první je na cestě do Keni

Tokio/Addis Abeba - Letouny Boeing 787 Dreamliner se po tříměsíční odstávce vrací do vzduchu. Podle šéfinženýra Boeingu Michaela Sinnetta jsou stroje po konstrukčních změnách zcela bezpečné. Řekl to na dnešní tiskové konferenci v Tokiu. Krátce poté odstartoval první dreamliner v Etiopii, který je právě na cestě do sousední Keni. Kvůli opakovaným poruchám baterií muselo být začátkem letošního roku vyřazeno z provozu padesát letounů po celém světě.

První zemí, která oznámila návrat dreamlinerů na komerční linky, bylo Japonsko. Aerolinky All Nippon Airways (ANA) mají o víkendu spustit testovací lety, vůbec první let po čtvrtroční nucené pauze ale uskutečnila letecká společnost v Etiopii. Boeing 787 pod značkou Ethiopian Airlines odstartoval z metropole Addis Abeby před 11:00 místního času (10:00 SELČ) a do Nairobi by měl dorazit zhruba po dvou hodinách.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v polovině ledna po sérii incidentů s poruchou baterií zakázal provoz všech asi padesáti letounů Boeing 787 Dreamliner, které už ve světě létaly. Před týdnem pak úřad schválil nový systém ochrany baterií před vznícením, což byl zásadní krok k tomu, aby se vlajková loď Boeingu mohla vrátit k letům s cestujícími.

Boeing sice nepřišel na to, co sérii poruch lithium-iontových baterií způsobilo, tvrdí ale, že díky jejich lepší ochraně už nehrozí nebezpečí jejich vznícení. „I když se nikdy nedozvíme příčinu problémů, díky obalu (baterie) bude letadlo bezpečné, vyloučí se riziko vzplanutí a přebytečné teplo se odvede mimo letadlo,“ řekl Sinnett.

V Evropě spoléhá na dreamliner pouze Polsko

Boeing 787 DreamlinerDreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. V Evropě s ním létají pouze polské aerolinie LOT, které oznámily, že lety se svými dvěma stroji tohoto typu obnoví v první polovině června.


Video Dreamlinery opět létají
video

Dreamlinery opět létají