Zeman se pustil do EU – kvůli Becherovce

Vídeň - Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru s rakouským týdeníkem Profil kritizoval četné regulační směrnice Evropské komise. Ta by se neměla starat o žárovky, kuřáky ani alkoholické nápoje, řekl Zeman v nejnovějším čísle časopisu, které vyjde v pondělí. Pasáže z rozhovoru zveřejnila agentura APA. Prezident se v interview vyslovil také proti finanční pomoci Řecku či Kypru.

„Mým oblíbeným nápojem bývala Becherovka, než Evropská unie jednou směrnicí stanovila obsah cukru v likérech. Od té doby piji jen slivovici,“ řekl například Zeman. 

Prezident v rozhovoru také vyjádřil přání, aby Česká republika brzy přijala euro. Zároveň ale odmítl finanční pomoc zemím, jako je Řecko nebo Kypr. „Nedovedu si představit, že by český ministr financí souhlasil s pomocí Kypru nebo Řecku,“ prohlásil Zeman, který byl tento týden v Rakousku na dvoudenní návštěvě.

Zeman se v rozhovoru vrátil i ke svým kontroverzním výrokům na adresu sudetských Němců a prohlásil, že vysídlení pro ně bylo mírnějším trestem než trest smrti, jenž by jim hrozil za vlastizradu. Zdůraznil však, že se to týká jen oněch 90 procent sudetských Němců, kteří volili nacistickou Sudetoněmeckou stranu Konrada Henleina. „Nekritizuji tedy všechny sudetské Němce, jen těch 90 procent. A ve skutečnosti jen těmto tehdy hrozil trest smrti,“ zopakoval Zeman. Snažil se tak dovysvětlit svoje předchozí výroky, které rozhořčily řadu rakouských politiků. 

„Kdo 68 let od konce války tvrdí, že téměř celá jedna národnostní skupina by si tehdy zasloužila trest smrti, ten je ostudou pro svůj vlastní národ a odpudivý šovinistický štváč,“ prohlásila dnes mluvčí Svobodné strany Rakouska (FPÖ) pro otázky vysídlenců Anneliese Kitzmüllerová. 

FPÖ teď čeká, jak na Zemanovy výroky zareaguje rakouská vláda i samotná Evropská unie. „Štvavé výroky Zemana, jemuž brutální vyhnání tří milionů lidí připadá jako mírný čin, jsou v jasném rozporu s evropským pojetím lidských práv a měly by mít za následek klatbu, ba dokonce vytvoření jakéhosi 'cordon sanitaire' (bezpečnostního pásma) kolem českého prezidenta,“ dodal Johannes Hübner, zahraničněpolitický mluvčí FPÖ.