Fico s rozhádanou opozicí starosti nemá

Bratislava - Jak může po příštích parlamentních volbách vypadat politická mapa Česka, ukazuje slovenský příklad. Rozhádaná pravice loni ve volbách propadla. Sociální demokracie sestavila jednobarevnou vládu a pravice plánovala spolupráci a tvrdou opoziční politiku. Spory ale nezmizely a premiér Fico jako by o opozici ani nevěděl.

SDKÚ třikrát sestavovala vládu. Ještě na začátku loňského roku to bylo nejsilnější pravicové uskupení v zemi. Jenže ve volbách propadlo. Teď má jen 11 poslanců. Do čela SDKÚ se postavil Pavol Frešo. Po volbách se od něj očekávalo, že dál povede pravici. Jenže to vypadá jako neřešitelný úkol. Řada opozičních poslanců už totiž rok řeší jenom vzájemné spory. 

Měsíc co měsíc někdo z poslanců oznámí odchod ze strany nebo založení názorové platformy. Ve 150členném parlamentu mají sociální demokraté pohodlnou většinu 83 křesel. Původně proti nim stálo pět stran. Teď je jich prakticky devět. Naposledy se rozpadla Svoboda a Solidarita. Z 11 poslanců odešlo rovnou pět. Zakladatele strany to nechalo v klidu. „Proč se tu máme trápit, ať se prostě sbalí,“ vzkázal Richard Sulík odpadlíkům. 

SMER si i během vládnutí drží vysoké preference kolem 40 procent. I když průzkumy dnes dávají opozici naději na porážku sociální demokracie, Pavol Frešo spokojený být nemůže. Pravicové strany by se podle politologů nedokázaly shodnout na sestavení vlády, kterou by tak jako minule po pár měsících nezničily vnitřní spory.

Video Události - Krize slovenské pravice
video

Události - Krize slovenské pravice