Rusové prý mají k Bostonu informace, které by pomohly FBI

Boston - V souvislosti s bombovými útoky v Bostonu hledají vyšetřovatelé další osoby. O pomoc prý požádali i ruské úřady, které by mohly mít klíčové informace. Spojené státy z útoku viní bratry Carnajevovy. Právě na ně Rusové v minulosti upozorňovali CIA i FBI, ovšem teď se podle amerických senátorů nemají ruské tajné služby ke spolupráci. Díky informacím z Ruska by se prý přitom vyšetřování výrazně pohlo kupředu.

Republikánský předseda výboru pro výzvědné služby americké Sněmovny reprezentantů Mike Rogers prohlásil: „Stále máme osoby zájmu, na jejichž nalezení a identifikaci pracujeme a s nimiž chceme mluvit.“ O jaké osoby by se mělo jednat nebo kolik by jich vlastně mělo být, ale neupřesnil.

„Myslím si, že (Rusové) mají informace, které by neuvěřitelně pomohly a které ještě neposkytli,“ dodal nicméně Rogers. Poznamenal přitom, že se starší z bratrů Tamerlan „radikalizoval“ po loňské návštěvě Ruska. 

Rogers navíc obvinil Rusko, že nespolupracuje s americkými úřady tak dobře, jak by si představoval. Řekl, že ruská kontrarozvědka FSB je k americkým „FBI a CIA nepřátelsky naladěnou službou a existuje kulturní problém mezi tím, kde jsou Rusové a naši hoši“. Vyšetřovatelé poslali do Ruska dopis, ovšem jejich žádost o pomoc prý nebyla vyslyšena. 

V americké televizi NBC si pak na přístup ruských tajných služeb stěžoval člen výboru Sněmovny reprezentantů pro vnitřní bezpečnost Peter King. Ten tvrdí, že kolem spolupráce výzvědných služeb obou zemí se odehrávají „různé tanečky“. 

Moskva podle Kinga nechce dopustit, aby FBI pronikl do pracovních postupů ruské kontrarozvědky. Rusové nechtějí prozradit zpravodajské zdroje, metody ani systém práce. S ruskými informacemi by přitom podle Kinga práce FBI rozhodně víc pokročila a vyšetřování by bylo mnohem intenzivnější.  

Podle dřívějších informací ruská kontrarozvědka FSB v roce 2011 upozornila FBI na podezřelé aktivity jednoho z údajných bostonských atentátníků Tamerlana Carnajeva. Téhož roku FSB varování na jeho příklon k islamistům odeslala i americké Ústřední zpravodajské službě (CIA). Informace z ruské strany ale tehdy byly údajně povšechné a omezovaly se na jméno podezřelého a datum jeho narození. 

Při bombovém atentátu v cíli bostonského maratonu 15. dubna zahynuli tři lidé a dalších více než 250 utrpělo zranění. USA z útoků obviňují bratry Tamerlana a Džochara Carnajevovy. Starší Tamerlan zemřel poté, co ho policisté dopadli. Džochar je ve vězeňské nemocnici, kde si léčí zranění z policejního zátahu proti němu.

Video Reportáž Miroslava Karase a Martina Řezníčka
video

Reportáž Miroslava Karase a Martina Řezníčka

Američané si stěžují, že se o odposlouchávaném hovoru mezi matkou Zubejdou a synem o džihádu dozvěděli až v minulých dnech. Tamerlan Carnajev údajně toužil dostat se mezi dagestánské povstalce. Kvůli dlouhému procesu prověřování se mu to ale nepodařilo. Stýkal se s jistým Nidalem, který verboval teroristy. Scházel se i s občanem Kanady ruského původu Williamem Plotnikovem, který přestoupil na islám. Vloni ho v Dagestánu zastřelily ruské bezpečnostní složky. Americké i ruské tajné služby si o tom vyměnily informace, ale případu se dál nevěnovaly - až teď.

To všechno vede k úvahám, zda by si FBI neměla zamést i před vlastním prahem. „Jsem velký obránce FBI. V terorismu udělala obrovský kus práce. Ale v tomhle případě to možná pokazila,“ říká demokratický senátor Charles Schumer. Republikánská poslankyně dolní komory parlamentu ve státě New Hampshire Stella Tremblayová šla podle deníku Huffington Post dokonce ještě dál a z odpovědnosti za naplánování bostonských pumových útoků na Facebooku přímo obvinila americkou vládu.