Světová média o výbuchu: CNN pátrá po příčině, Rusové se bojí o své turisty

Praha - Dnešní výbuch v centru Prahy s několika desítkami zraněných se stal hlavní zprávou mnohých světových médií. Informují o něm třeba BBC, Fox News nebo Sky News, nejpřesnější informace má asi CNN. „Obrovský výbuch na pražské filmové a televizní škole zranil nejméně 55 lidí,“ uvedla CNN. O příčině výbuchu zahraniční média spíš diskutují. „Zahraniční kolegové mají málo informací a neumí určit příčinu toho výbuchu. Toto téma je ale po bostonských atentátech velmi senzitivní, proto o něm také reportují,“ vysvětlil Tomáš Hodboď z Nových médií České televize.

Na internetových stránkách CNN a Sky News se zpráva o neštěstí záhy objevila jako takzvaná žhavá aktualita. "Pražská exploze za sebou nechala desítky zraněných," hlásal žlutý titulek na britském zpravodajském kanále, kde se zpráva o pražském výbuchu stala nejčtenějším příspěvkem. Místo tragédie zahraniční média přibližují blízkou polohou Pražského hradu a Národního divadla.

Mimořádnou pozornost věnovala výbuchu v Praze ruská média. Všechny místní tiskové agentury s odvoláním na údaje ruského velvyslanectví oznámily, že mezi zraněnými podle prvních informací nejsou žádní turisté z Ruska. „Praha je v době květnových svátků jednou z nejpopulárnějších destinací Rusů,“ napsala agentura RIA Novosti. „Dokonce i v letních měsících tam bývá méně ruských turistů než nyní,“ uvedla agentura.

Ruský bulvár: „Byl to doopravdy jen plyn?“

Na první místo v seznamu dnešních zpráv umístil informaci z Prahy i ruský bulvár. „Byl to doopravdy jen plyn?“ ptá se dramaticky v titulku Moskovskij komsomolec a dodává, že výbuch byl slyšet po celém městě. „Kriminální verze incidentu se nevylučuje, záchranáři pro všechny případy vypnuli plyn ve všech okolních budovách,“ napsal server Newsru.com.


Kromě stále rostoucího počtu zraněných zahraniční servery líčí devastující účinky exploze, kterou označují jako mohutnou nebo silnou, a ilustrují je fotografiemi poničené budovy a ošetřovaných lidí se zakrvavenými tvářemi.

Sky News o pražském výbuchu
Zdroj: ČT24

Na sociálních sítích výbuch opět rozvířil diskuze o Česku a Čečensku

Na Twitteru se zprávy o neštěstí v Praze staly jedním z deseti nejčastějších témat předávaných vzkazů (tweetů). Na diskuzním fóru webu CNN se pod článkem o explozi znovu rozproudila debata o Česku a Čečensku, kterou vyvolaly nedávné bombové útoky na maraton v Bostonu, z nichž jsou podezřelí dva čečenští bratři. Někteří Američané na sociálních sítích považovali za jejich domovinu nikoli kavkazské Čečensko, ale podobně znějící Česko.

„Všechny tyhle muslimské národy jsou stejné, bez ohledu na to, kde jsou,“ komentoval na webu CNN dnešní explozi v Česku uživatel s přezdívkou UprightSausage. Rozpoutal tím nanovo diskuzi o amerických znalostech zeměpisu, do níž se zapojila i řada Čechů. „Češi a muslimský národ? Ty musíš být hloupější než kdokoli jiný ve vesmíru,“ reagoval jeden z nich.

Video Výbuch v centru Prahy tématem Událostí
video

Výbuch v centru Prahy tématem Událostí

Výbuch v centru Prahy tématem Událostí

Výbuch v Divadelní ulici tématem studia ČT24