Italská policie překazila plány islamistických teroristů

Řím - Italská policie rozbila islamistickou teroristickou buňku, která údajně plánovala pumové útoky v Itálii, Izraeli a v USA. Čtyři lidi policisté zatkli, další dva jsou na útěku. Organizace měla základnu v jihoitalské Apulii, která je častým cílem imigrantů ze severní Afriky Blízkého východu. Podle policie bylo cílem buňky mimo jiné získávat nové stoupence, provádět výcvik militantů a posílat je do zahraničí. Nábor teroristé prováděli zejména mezi ilegálními imigranty, které následně posílali na výcvik do Afghánistánu, Čečenska, Iráku či Jemenu.

Zadržení jsou podezřelí z mezinárodního teroristického spiknutí a z podněcování rasové nenávisti. Podle prokuratury měli úzké kontakty s čelnými postavami mezinárodního terorismu známými silným antisemitismem.

Policie uvedla, že se tato buňka mimo jiné starala o šíření výzev k sebevražedným útokům proti Západu ve jménu džihádu a snažila se získat nové stoupence - mimo jiné pomocí náborových videoklipů. Vyšetřovatelé sledovali skupinu od roku 2007, mezi zadrženými jsou občané z Maroka, Tuniska a jeden Palestinec. Policie muže zadržela v Andrii na jihovýchodě Itálie, v Miláně a v sicilské Katánii. Čtvrtého z extremistů dopadli belgičtí muži zákona v Bruselu. Spravedlnosti stále unikají dva Tunisané, kteří se nejspíš vrátili do své rodné země. Bližší informace prokuratura v Bari zatím nesdělila.

Video Telefonát Josefa Kašpara
video

Telefonát Josefa Kašpara