Hizballáh slibuje, že nenechá Sýrii padnout

Bejrút/Damašek – Vůdce vlivného libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh dnes poprvé potvrdil, že jeho organizace se zapojila do občanské války v Sýrii. Prohlásil také, že syrská opozice není schopna vojensky porazit a svrhnout režim Bašára Asada a že Asadovi regionální spojenci nedovolí, aby se země zmocnili Američané, Izraelci či sunnitští extremisté.

Nasazení vlastních bojovníků vysvětlil Nasralláh tím, že „velké množství rebelů se chystalo převzít kontrolu nad vesnicemi obývanými Libanonci“, a tak bylo normální „nabídnout veškerou možnou a potřebnou pomoc“ syrské armádě, prorežimním milicím a syrským Libanoncům. 

„Sýrie má v regionu opravdové přátele, kteří nedovolí, aby země padla do rukou USA, Izraele či odpadlíků,“ prohlásil vůdce hnutí Hasan Nasralláh. Pod „odpadlíky“ měl zřejmě na mysli sunnitské islamisty ze spolků spjatých s teroristickou sítí al-Káida, kteří také bojují v řadách syrských povstalců. 

Hizballáh je šíitská organizace, za níž stojí Írán, který tomuto hnutí dodává zbraně. V Izraeli panují obavy, že Hizballáh se pokusí využít nestability v sousední Sýrii k tomu, aby získal modernější zbraně.

Americký prezident Barack Obama dnes znovu upozornil na to, že existují důkazy, že v Sýrii byly použity chemické zbraně. Zatím se ale neví kým. Podle prezidenta Baracka Obamy to v každém případě znamená obrat v přístupu k řešení syrské krize. Zdůraznil taky, že Američané podniknou maximum pro ochranu tamních obyvatel.

„Máme důkazy o tom, že v Sýrii byly použity chemické zbraně. Zatím ale nevíme, jak byly použity, kdy byly použity a ani kdo je použil,“ řekl Obama.