USA hrozí Ukrajině ztrátou výhod kvůli porušování autorských práv

Washington – Ukrajina by mohla přijít o obchodní výhody se Spojeným státy. Varování bylo zveřejněno ve výroční zprávě obchodního zmocněnce kvůli systematickému porušování autorských práv. Z dokumentu vyplývá, že právě Ukrajina vyšla nejhůře ve srovnání států, které nechrání americké patenty a autorská práva.

Stejně už úřad oznámkoval Ukrajinu v letech 2001 až 2005 a Ukrajina byla v té době zbavena výhod v rámci amerického programu Všeobecného systému celních preferencí (GSP). V něm USA odpouštějí rozvojovým zemím dovozní cla na tisíce položek zboží. Ukrajina si podle vedoucího činitele úřadu letošní označení vysloužila tím, že odbourala pokrok dosažený v ochraně duševního vlastnictví a v eliminování bariér vstupu na svůj trh.

Washington se s Kyjevem v roce 2010 dohodl na akčním plánu, který měl reagovat na obavy USA z laxního přístupu Ukrajiny zejména k internetovému pirátství a používání nelegálního počítačového softwaru. „Namísto pokroku se ale v minulém roce všechny tyto problémy zhoršily,“ konstatoval činitel úřadu.

USA jsou rovněž „hluboce znepokojeny“ dopady, které mají čínské krádeže amerických obchodních tajemství na americké firmy a na ekonomickou bezpečnost USA, uvedl úřad. Vedle tradičních úniků tajemství přes zaměstnance se v poslední době staly velkým problémem kybernetické formy těchto krádeží. Úřad ale Čínu za „prioritní“ zemi neoznačil.