Vzkřísil dokument zapomenutého veterána? Pentagon nevěří

Washington – Ve Spojených státech měl premiéru dokument, který vážně zaměstnává i forenzní týmy Pentagonu. Kanadští tvůrci v něm totiž představili muže, jenž by mohl být ztraceným vojákem z Vietnamu. Vystopovali ho přímo ve východoasijské zemi. Podle oficiálních údajů před 44 lety padl při sestřelení. Podle Pentagonu ale prý jde o muže, který se za veterána neoprávněně vydává.

Jedním z tvůrců diskutovaného dokumentu je Thomas Faunce – sám účastník bojů ve Vietnamu. Dokument zachycuje jeho pátrání po tajemném muži, jenž by ve skutečnosti mohl být dávno zapomenutý americký voják John Hartley Robertson. Pentagon ho měl celá desetiletí za zemřelého. O život měl přijít při pádu vrtulníku během tajné operace v Laosu.

Faunce je přesvědčen, že Robertsona skutečně našel a k dnes sedmašedesátiletému muži se hlásí i jeho sestra. Jeho identitu potvrdila z fotografií a poté i ve skutečnosti. Samotný muž ale anglicky už neumí a trpí demencí. Pentagon tak zatím neplánuje přepsat dosud platné údaje, protože novým zjištěním nevěří. Za veterána se prý totiž vydává Vietnamec Dang Than Ngoc kvůli penězům. „Tvrzení, která předkládá pan Dang Than Ngoc a tvůrce filmu, jsou na základě analýzy DNA a otisků prstů, kterou provedla FBI, chybná,“ stojí v oficiálním prohlášení ministerstva obrany.

 

Robertsonův osud připomíná například příběh sovětského veterána z Afghánistánu Bachredtina Chakimova. Po 30 let se považoval za mrtvého. Před pár týdny ho ale objevili živého. O identitě tentokrát nikdo nepochyboval. Nejznámější příběh znovuzrozeného veterána je ale spojen s Japoncem, který si ještě 30 let poté myslel, že stále zuří světová válka. Schovával se totiž ve filipínské džungli. Po návratu do Japonska se stal hrdinou.

Video Spor o identitu tajemného muže z Vietnamu
video

Spor o identitu tajemného muže z Vietnamu