Letta zakončil evropské turné voláním po boji s hrozivou nezaměstnaností

Brusel – Podpora hospodářského růstu a zesílení boje s hrozivě narůstající nezaměstnaností mezi mladými, která je nejvyšší za desítky let. To jsou hlavní body, na něž by se měli vedoucí představitelé Evropské unie zaměřit na svém červnovém summitu. Po setkání se šéfem Evropské komise Josém Manuelem Barrosem to prohlásil nový italský premiér Enrico Letta.

EU chce v období let 2014 až 2020 uvolnit šest miliard eur (téměř 155 miliard korun) na pomoc regionům s více než 25procentní nezaměstnaností mladých. To se nyní týká třinácti států, zejména Řecka a Španělska, kde je bez práce více než polovina lidí do 30 let.

S Barrosem našel Letta na toto téma společnou řeč, neboť i předseda Evropské komise po jednání volal po „ambiciózním“ plánu, který by pomohl řešit sociální problémy spojené s nedostatkem pracovních příležitostí pro mladé lidi.

Enrico Letta:

Enrico Letta„Budeme především požadovat, aby se boj s nezaměstnaností mladých stal nejdůležitějším a nejkonkrétnějším sdělením, které vzejde z červnové Evropské rady.“


Italský premiér zakončil dnes v Bruselu své první evropské turné, v jehož rámci navštívil i Berlín a Paříž. Z jednání s evropskými lídry prý odjíždí optimisticky naladěn, především proto, že se shodli na větší podpoře ekonomického růstu. Zásadní podmínkou růstu je podle Letty to, aby mohly podniky profitovat z nízkých úrokových sazeb, což by měla zajistit právě bankovní unie.

Video Telefonát Ondřeje Housky
video

Telefonát Ondřeje Housky

Lettova vláda široké koalice dostala od parlamentu důvěru tento týden. Premiér ve vládním programu zdůraznil důležitost plnění závazků Itálie vůči Bruselu a nutnost užší evropské integrace, a to včetně připravované bankovní unie.