Proti Čechům a Slovákům zasahovalo v Londýně komando

Bratislava – Britská policie zadržela na londýnském letišti Heathrow skupinku dvou Čechů a devíti Slováků. Jeden ze slovenských cestujících měl totiž u sebe předmět připomínající rozbušku. Po sedmihodinovém výslechu oba Čechy i sedm Slováků vyšetřovatelé propustili. V Británii ale zůstává slovenský manželský pár.

Skupina mířila z Vídně do Las Vegas. Na londýnském Heathrow měli jen přestoupit. Podezřelou věc odhalila bezpečnostní kontrola po příletu. Muž tvrdí, že o ní nevěděl a že neví, jak se u něho ocitla. Podle slovenského ministerstva zahraničí si myslí, že mu ho někdo podstrčil, když spal. Zatím není jasné, proč zmíněný předmět neodhalili kontroloři během prohlídky ve Vídni.

Zájezd pořádala cestovní kancelář BUBO Travel Agency, která incident svých klientů potvrdila. „Ano, potvrzuji, že ve skupině byli i dva čeští občané. Nyní jsou již zpět doma, neboť jim americké bezpečnostní orgány nepovolily odletět z Londýna do USA,“ sdělil mluvčí cestovní kanceláře Jozef Zelizňák.

Cestující prošacovalo protiteroristické komando

„Při kontrole u jednoho Slováka našli nějaký nefunkční detonátor nebo rozbušku. Zadrželi ho a zůstal v Londýně na letišti. Všechny nás poslali stranou, přišli tam po zuby ozbrojení policisté a prohledávali nás,“ citoval server čas.sk Michala Ratovského, který byl jedním z pasažérů. Zadržení cestující strávili na letišti nakonec jedenáct hodin a místo do Las Vegas se museli vrátit zpět domů.

Slovenský portál aktualne.sk v souvislosti s případem připomněl incident z roku 2010, kdy psovod během výcviku služebních psů na popradském letišti zapomněl cvičně nastraženou výbušninu. Trhavina pak odletěla v zavazadle nic netušícího Slováka do Irska, kde způsobila policejní manévry.